Zdrowie

Fasola tonka – śmiertelne ryzyko?

Tonka jest odmianą fasoli o charakterystycznym i intensywnym smaku, używaną np. w deserach. Jak ustalono, zawiera jednak niebezpieczną dla zdrowia substancję chemiczną, która w dużym stężeniu może być śmiertelnie groźna.
wikiwand.com
Fasola tonka – śmiertelne ryzyko?

Niepozorna odmiana fasoli rodem z Amazonii może być groźna dla zdrowia

Tonka jest odmianą fasoli o charakterystycznym i intensywnym smaku, używaną np. w deserach. Jak ustalono, zawiera jednak niebezpieczną dla zdrowia substancję chemiczną, która w dużym stężeniu może być śmiertelnie groźna. Ziarno tej fasoli przypomina wydłużoną rodzynkę. Wyrasta na drzewach w lasach deszczowych nad Amazonką. Jej smak opisywany jest jako połączenie wanilii, karmelu, goździków i lukrecji oraz słodkiej magnolii. To pyszne – ale pod warunkiem, że nie zje się za dużo. Fasola ta zawiera bowiem kumarynę, która jest uważana za składnik szkodliwy. Nie przez wszystkich badaczy – jednak w USA od ponad pół wieku sprzedaż fasoli tonka jest nielegalna.

Dawniej kumarynę – pozyskiwaną także syntetycznie – wykorzystywano szeroko jako zastępnik wanilii. Używano jej w sztuce kulinarnej, do produkcji perfum, wyrobów tytoniowych. Z czasem odkryto w laboratoriach, że jest bardzo toksyczna dla szczurów i psów. Niewielkie dawki są w stanie uszkadzać wątrobę tych zwierząt. To spowodowało restrykcje w obrocie tą substancją, jak i samą fasolą tonka. Nie obowiązują one wszędzie na świecie, dlatego substancję tę spotkać można np. w produktach do e-papierosów, w kosmetykach.

Nie wszyscy podzielają opinię o szkodliwości kumaryny dla człowieka – niezależnie od jej działania na laboratoryjne zwierzęta. Być może warto jednak zastanowić się nad jej obecnością w stosowanych produktach. (red)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Zdrowie

Uwaga! Wołowina z salmonellą

Jarosław Jędrysiak5 marca 2022

Salmonella na jajkach

Jarosław Jędrysiak21 lipca 2021

Loteria dla zaszczepionych

Jarosław Jędrysiak31 maja 2021

Skażone jajka, skażone parówki

Jarosław Jędrysiak1 maja 2021

Szczepią policjantów i strażaków

Jarosław Jędrysiak4 kwietnia 2021

Kuchenny sprzęt nie nadaje się do żywności

Jarosław Jędrysiak9 marca 2021