Zdrowie

Kuchenny sprzęt nie nadaje się do żywności

Tak wyglądają produkty, których nie należy używać, bo mogą uwalniać szkodliwe substancje do żywności.
Kuchenny sprzęt nie nadaje się do żywności

UWAGA. Główny Inspektor Sanitarny ogłosił komunikat zalecający nieużywanie sprzętów kuchennych z powodu uwalniania przez nie szkodliwych substancji

Wśrodę GIS wydał dwa komunikaty. Dotyczą łyżki do gotowania i ubijacza do piany, w obu przypadkach produktów wykonanych z poliamidu. Oba te drobne kuchenne sprzęty były w sprzedaży w sklepach popularnej marki sprzedającej produkty gospodarstwa domowego od odzieży po wyposażenie kuchni. Salon tej sieci znajduje się też w Kłobucku.
Jak komunikuje GIS, na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono migrację do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych. Zgodnie z oceną ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny stwierdzony poziom migracji może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów.
Wobec tego zaleca się nieużywanie ujętych w komunikatach produktów do kontaktu z żywnością. W praktyce oznaczać to będzie ich nieużywanie, bo oba produkty z zasady przeznaczone były właśnie do stosowania w kuchni.
Podajemy informacje dotyczące partii wycofanych produktów. Warto sprawdzić, jeśli się podobne kupiło. W przypadku łyżki kod kreskowy to 2200131604865, w przypadku ubijacza – 2200131604964. Wiadomo też, że sieć sklepów już zablokowała możliwość nabywania tych produktów w salonach. Niemniej ktoś mógł to kupić zanim GIS wydał ostrzeżenie. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Zdrowie

Uwaga! Wołowina z salmonellą

Jarosław Jędrysiak5 marca 2022

Salmonella na jajkach

Jarosław Jędrysiak21 lipca 2021

Loteria dla zaszczepionych

Jarosław Jędrysiak31 maja 2021

Skażone jajka, skażone parówki

Jarosław Jędrysiak1 maja 2021

Szczepią policjantów i strażaków

Jarosław Jędrysiak4 kwietnia 2021

Śmierć z powodu szczepionki na Covid-19? 23 seniorów zmarło po pierwszej dawce

Marcin Syguda16 stycznia 2021