Z KRAJU

W ZUS kolejki do emerytury

Rząd zapowiada zwiększenie środków na służbę zdrowia. 2,1 mld zł ma spowodować skrócenie kolejek do lekarzy.
ARCH.
W ZUS kolejki do emerytury

PRZEPISY. Tylko w ciągu pierwszego tygodnia przyjmowania wniosków o emerytury w obniżonym wieku dokumenty złożyła jedna trzecia wszystkich uprawnionych

Od 1 do 8 września do ZUS trafiło 129 tys. wniosków o przyznanie świadczenia w obniżonym wieku (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn), w tym 98,3 tys. składanych po raz pierwszy. To dużo, zwłaszcza że, jak podaje ZUS, prawo takie przysługuje łącznie dla 331 tys. osób. Związkowcy tak dużą liczbę złożonych wniosków tłumaczą złym stanem zdrowotnym samych uprawnionych.

– Podniesienie wieku emerytalnego w 2013 r. było wyjątkowo niesprawiedliwe w stosunku do zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Składają wnioski o emeryturę w obniżonym wieku teraz, bo poprzednia ekipa pozbawiała część z nich prawa do wcześniejszych świadczeń – podkreśla Bogdan Grzybowski, dyrektor wydziału polityki społecznej OPZZ. Z najnowszych danych ZUS wynika, że najwięcej, bo ponad 96,5 tys. uprawnionych złożyło wnioski o przyznanie emerytury w obniżonym wieku osobiście w oddziałach zakładu. 32 tys. zdecydowało się wysłać je pocztą.

Jak można się było spodziewać, najmniej wniosków wpłynęło do ZUS drogą elektroniczną (za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych). Na takie rozwiązanie zdecydowały się zaledwie 203 osoby. Eksperci nie mają wątpliwości, że wśród pierwszych osób składających wnioski przeważają osoby prowadzące działalność gospodarczą.

– Dla przedsiębiorców przejście na emeryturę to czysty zysk. Nie muszą już bowiem opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, a równocześnie dostają emeryturę. Ale nie powinni mieć złudzeń – otrzymają co najwyżej świadczenie w minimalnej wysokości, obecnie tysiąc złotych – zauważa Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeniowy.

Tyle że w przypadku przedsiębiorców, którzy nie zdecydują się złożyć wniosku o emeryturę, dłuższa praca wiąże się z niewielkim wzrostem świadczenia w przyszłości. (źródło- :gazetaprawna.pl)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z KRAJU

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Z KRAJU

Przerażające nagranie z wypadku na drodze do Olsztyna. Ciężarówka zmiażdżyła osobówkę

Ewa Chojnacka28 czerwca 2019

Tak więźniowie „powitali” mordercę Kristiny! – WIDEO

Ewa Chojnacka19 czerwca 2019

Dominika Fiut ścigana listem gończym

Ewa Chojnacka7 maja 2019

Pijany prowadził Tira. Miał 6 promili!

Ewa Chojnacka25 kwietnia 2019

Zatrzymani członkowie grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT

Ewa Chojnacka23 kwietnia 2019

Szczury w bakaliach w Biedronce – WIDEO

Ewa Chojnacka13 stycznia 2019