Kłobuck, powiat

Harcerstwo mamy już od stu lat

Uroczystości rozpoczęła harcerska zbiórka na rynku.
JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Harcerstwo mamy już od stu lat

JUBILEUSZ. Uroczystości z okazji jubileuszu 100-lecia harcerstwa na ziemi kłobuckiej, podsumowujące roczny cykl wydarzeń upamiętniających tę rocznicę, odbyły się w ubiegłą sobotę w Kłobucku

Finałowym wydarzeniem roku obchodów stulecia harcerstwa na naszym terenie – naszego harcerstwa, bo przecież współtworzyło i współtworzy je tak wielu z mieszkańców naszego powiatu – były sobotnie uroczystości zorganizowane na rynku, w kościele i w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku. Rozpoczęła je zbiórka harcerska na płycie rynku. Tu wprowadzono sztandar hufca, powitano licznych gości – z szeregów harcerskich, ze szkół, służb mundurowych, z samorządów. A po stosownych zbiórkowych ceremoniach przemaszerowano do kościoła św. Marcina, gdzie odbyła się okolicznościowa msza święta. Niezwykła o tyle, że wypełniona harcerskim śpiewem. Kolejny akt obchodów miał charakter bardzo oficjalny – i taki, który pozostawi ślad w przestrzeni miasta na trwałe. Na skarpie przed budynkiem starostwa powiatowego harcmistrz Beata Pluta, komendantka kłobuckiego hufca, w asyście starosty Henryka Kiepury i burmistrza Jerzego Zakrzewskiego dokonała odsłonięcia kamienia z tablicą pamiątkową, który odtąd będzie wszystkim przypominał o ponad stuletnich już tradycjach kłobuckiego harcerstwa.

W dalszej części obchodów udano się do sali widowiskowej MOK-u. Tu głos zabrali oficjele i goście, w tym i tacy jak Wiesław Wiatrak czy Andrzej Brzózka, którzy współtworzyli w ciągu lat istnienia nasze harcerstwo i mogli się teraz podzielić wyjątkowymi wspomnieniami i ciepłym słowem. Wręczono szereg odznaczeń dla zasłużonych w działalności na rzecz organizacji. Były też gratulacje, grawery i prezenty dla hufca od gmin i od powiatu. Także tak praktyczne, jak namioty. Dla wszystkich gości był następnie do podziału olbrzymi tort. A zaraz po nim zaczęły się występy artystyczne kolejnych drużyn. To wprowadziło nieco już luźniejszą atmosferę obchodów. Kontynuowano ją następnie na kłobuckim rynku, gdzie wystartowała gra miejska i odbyły się warsztaty tematyczne. (jar)

GALERIA

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kłobuck, powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kłobuck, powiat

Księgi wieczyste z Kłobucka do Częstochowy?

Jarosław Jędrysiak21 grudnia 2023

Centra przesiadkowe – ważny krok do przodu w zakresie komunikacji lokalnej

Jarosław Jędrysiak26 sierpnia 2023

Świętowaliśmy rocznicę konstytucji

Jarosław Jędrysiak7 maja 2022

Podpisanie umów na przebudowę dróg gminnych

Marcin Syguda22 kwietnia 2022

Wsparcie dla goszczących uchodźców

Jarosław Jędrysiak31 marca 2022

Dzień Kobiet

Marcin Syguda8 marca 2022