PRZEPISY

Mniej informacji z ZUS-u dla pracodawców

Dostęp do zwolnień lekarskich zatrudnionych pracowników – tak jak dotychczas – każdy płatnik składek ma na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. ARCH.
Mniej informacji z ZUS-u dla pracodawców

ZUS. Zasady ochrony danych osobowych spowodują, że pracodawcy w informacjach o zwolnieniach lekarskich pracowników nie dostaną ich danych

Może to zostać odebrane jako komplikacja, bo w końcu skoro w informacji nie będzie wprost zawarte, kogo ona dotyczy, to może wymagać dodatkowych czynności służbowych by to ustalić. Ale taki jest koloryt naszych czasów – i coraz powszechniejszej ochrony danych osobowych.
– Z uwagi na obostrzenia związane z przepisami z zakresu ochrony danych osobowych Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmienił treść przekazywanych pracodawcom mejlem lub esemesem powiadomień dotyczących zwolnień lekarskich ich pracowników. Od 21 lipca tego roku w powiadomieniach znajduje się jedynie informacja na temat wystawienia lub anulowania zwolnienia. Nie będzie w nich natomiast danych ubezpieczonego ani szerszych informacji o samym zwolnieniu – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
ZUS na prośbę klientów dodaje w powiadomieniach nazwę płatnika, którego ubezpieczony otrzymał zwolnienie lekarskie. Dostęp do zwolnień lekarskich zatrudnionych pracowników pracodawca ma nadal. Ale już nie poprzez powiadomienia, a na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
– Przypominamy też, by systematycznie weryfikować, czy wszystkie osoby upoważnione przez płatnika składek do obsługi jego profilu na PUE ZUS lub do obsługi samych e-ZLA mają dostęp do tego typu danych – dodaje Kopczyńska.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PRZEPISY

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w PRZEPISY

Jeździsz bez dokumentów? Jak trafisz na błąd w systemie, będą kłopoty

Marcin Syguda26 lutego 2021

Sejm uregulował status prawny hulajnóg elektrycznych

Marcin Syguda26 lutego 2021

Szykują się zmiany. Kiedy nie wolno będzie korzystać z telefonu?

Marcin Syguda21 lutego 2021

Hulajnogi elektryczne. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy

Marcin Syguda27 stycznia 2021

Już w 2021 r. kierowcy z prawem jazdy kat. B zyskają nowe uprawnienia. Pod dwoma warunkami

Marcin Syguda17 stycznia 2021

Od 5 grudnia bez prawka, ale…

Jarosław Jędrysiak5 grudnia 2020