Gospodarka zmienia się wraz z postępem technologicznym. Dlatego też wybierając studia, warto sprawdzić, jak zmieniają się trendy i zapotrzebowanie na rynku pracy. Ciekawostką może być, że wciąż największym powodzeniem cieszą się kierunki takie jak psychologia czy filologia.
Ciągły wzrost zapotrzebowania na specjalistów
Rozwój technologii i ciągły wzrost komputeryzacji sprawia, że największe szanse na zatrudnienie mają aktualnie absolwenci informatyki oraz kierunków związanych z nowoczesnymi technologiami lub inżynierią. Pod tym względem szczególnie chłonny okazuje się rynek IT – informatycy mogą liczyć na ogromną ilość korzystnych propozycji i atrakcyjne wynagrodzenie. Dowodem na to będzie, chociażby liczba ofert na portalu pracuj.pl.
Bardzo duży wzrost zatrudnienia przewidywany jest również w branży motoryzacyjnej. W porównaniu z poprzednimi latami zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny wzrasta średnio o 5-6%. To dobra wiadomość dla absolwentów uczelni politechnicznych. Wprowadzanie nowoczesnych technologii w przemyśle sprawia, że na wiele propozycji pracy liczyć mogą także studenci mechatroniki czy inżynierii procesowej.
Dobry czas dla lekarzy i prawników
Czy jednak tylko inżynierowie liczyć mogą na dobre oferty pracy? Okazuje się, że nie. Rynek pracy zgłasza coraz większe zapotrzebowanie na osoby gotowe wykonywać zawody zaufania publicznego. Lekarze czy prawnicy coraz częściej otrzymują bardzo atrakcyjne propozycje pracy nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Niedobór specjalistów z dyplomami sprawia również, że pracodawcy zaczynają konkurować o najlepszych absolwentów uczelni medycznych i prawniczych. To zaś wiąże się z lawinowym wzrostem wynagrodzeń. Podobna sytuacja ma miejsce w sektorze usług finansowych. Bankowość oraz ubezpieczenia wciąż potrzebują młodych, a także zdolnych osób.
Ciągły postęp ma odbicie nie tylko w technologii. Rosnące zainteresowanie zdrowym trybem życia powoduje, że na coraz lepsze propozycje zatrudnienia liczyć mogą także dietetycy czy specjaliści od żywienia.
Facebook
YouTube
RSS