Region

Będzie wydział medycyny w Częstochowie?

Czy studia lekarskie w Częstochowie to szansa na rozwiązanie problemów lokalnej służby zdrowia? Miejmy nadzieję.
Będzie wydział medycyny w Częstochowie?

EDUKACJA. Częstochowski uniwersytet stara się o utworzenie kierunku lekarskiego. Poparcie ma też ze strony naszego powiatu

Po co nam kształcenie lekarskie w Częstochowie? Wydaje się, że można zakładać, iż studia mogłaby na nim podejmować także nasza miejscowa młodzież. To zawsze szansa na to, iż osoby te potem zostaną w swoich rodzinnych stronach i będą wspierały kadrowo miejscową służbę zdrowia. Jak doskonale wiadomo, braki kadrowe to jeden największych problemów takiej lokalnej, powiatowej służby zdrowia. Studiujący w innych ośrodkach często pozostają tam już także po ukończeniu nauki. Jeśli nawet takie kalkulacje nie są ścisłe i nie są będą w przypadku każdego studenta trafne, to warto do nich sięgać jako do szansy na poprawę obecnej sytuacji.
13 grudnia komisja zdrowia w ramach powiatowego samorządu została poproszona o zaopiniowanie propozycji poparcia idei utworzenia wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym im. J. Długosza w Częstochowie (chodzi o dawną AJD). Starosta kłobucki w przeddzień Wigilii spotkał się też w sprawie takiego poparcia z rektor uczelni, prof. Anną Wypych- -Gawrońską. Na sesji w ostatni poniedziałek rektor gościła na sesji powiatowej.
– Dziękuję za wyrażoną wolę poparcia naszych starań o utworzenie kierunku lekarskiego. Dokładniej chodzi o kierunek, choć mówiło się często o wydziale. Uczelnia rozpoczęła te starania jakiś czas temu. Wiążą się z zapotrzebowaniem na lekarzy wielu specjalności, które są charakterystyczne dla naszego kraju, ale i miasta, regionu. Uczelnia wyższa ma tego typu zadania, by diagnozować takie potrzeby edukacyjne. Nowe kierunki lekarskie w Polsce pojawiają się od kilku lat. Niekoniecznie na uczelniach medycznych – argumentowała rektor Wypych-Gawrońska.
W tej chwili najbliżej takie kierunki są w Opolu, w Kielcach. Ale też w Radomiu, który podobnie jak Częstochowa nie jest miastem wojewódzkim. Częstochowska uczelnia rozwija się w zakresie nauk o zdrowiu i chce to robić dalej. Już kształci fizjoterapeutów, dietetyków, pielęgniarki. Wszystko jest uzasadnione zapotrzebowaniem na specjalistów z zakresu tych zawodów. Kształcenie lekarzy może być tu kolejnym krokiem – przełomowym dla uczelni, ale i ważnym dla perspektyw naszego regionu.
Uczelnia musi prowadzić badania naukowe w zakresie nauk medycznych, które oferuje jako kierunki kształcenia. Wniosek o kierunek lekarski wymaga jeszcze szeregu działań przygotowawczych. W tym w zakresie kadry i infrastruktury. Wymaga też wsparcia otoczenia. Stad już uzyskane poparcie Częstochowy, powiatu częstochowskiego. A teraz – powiatu kłobuckiego. To wszystko liczy się, aby uczelnia mogła uzyskać zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego.
– Ministerstwo zawsze pyta, czy środowisko lokalne zabiega o taki kierunek. Dlatego za udzielone poparcie dziękujemy. W zakresie nauk o zdrowiu kształcimy już około 700 studentów. Druga faza, kształcenie kliniczne, odbywa się w obecności pacjenta. Mamy już umowy ze szpitalami. Poza kwestiami naukowymi potrzebne jest nam, też właśnie wsparcie ze strony środowiska lokalnego – mówił w Kłobucku prorektor Zygmunt Bąk.
Ponieważ powodzenie uczelni w tym przypadku może mieć wpływ bardzo bezpośredni na codzienne życie także naszych mieszkańców, trudno nie kibicować w duchu tej sprawie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Zabezpieczone: Dla rzemieślników, naukowców i nie tylko — środki unijne dla Twojej firmy

Jarosław Jędrysiak20 listopada 2024

ZUS 90 lat temu miał nadwyżki

Jarosław Jędrysiak2 listopada 2024

Wyjątkowy festiwal pod magicznym zamkiem

Jarosław Jędrysiak19 sierpnia 2024

Znęcanie się nad psami nie jest bezkarne

Jarosław Jędrysiak19 sierpnia 2024

Z komendy na rower

Jarosław Jędrysiak8 sierpnia 2024

„Smaki Regionów” świetne także u nas

Jarosław Jędrysiak6 sierpnia 2024