Kraj

Ustawa koronawirusowa przewiduje dodatkowy zasiłek dla rodziców

We wtorek rząd podjął decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Dzień późnień zamknięto szkoły, uczelnie, ale także kina, muzea i placówki oświatowe.
Ustawa koronawirusowa przewiduje dodatkowy zasiłek dla rodziców

KORONAWIRUS. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w środę, że rząd zadecydował o zamknięciu szkół i uczelni, aby spowolnić rozprzestrzeniane się koronawirusa w naszym kraju

Na zalecenia rządowe nie czekał Poznań. We wtorek władze tego miasta zarekomendowały, by wszystkie miejskie szkoły, przedszkola i żłobki zostały od środy zamknięte na najbliższe dwa tygodnie. Jednak podjęcie ostatecznej decyzji pozostawiły wówczas dyrektorom. Czesi działają bardziej zdecydowanie. Nasi sąsiedzi po prostu zamknęli szkoły podstawowe i ponadpodstawowe.
Co mogą zrobić rodzice, gdy szkoły i uczelnie zostaną zamknięte?
• Część pracodawców w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa zaoferuje zapewne pracownikom możliwość pracy zdalnej.
• Jeżeli rodzic nie może natomiast świadczyć pracy zdalnie i będzie musiał zająć się dzieckiem, może liczyć na zasiłek w standardowej wysokości.
• Z takiego rozwiązania mogą jednak skorzystać tylko rodzice dzieci do 8. roku życia.
– Ustawa koronawirusowa przewiduje dodatkowy zasiłek dla rodziców, którzy będą musieli zająć się swoimi dziećmi w razie zamknięcia przedszkola, żłobka czy szkoły. To jest ten sam zasiłek, który przysługuje w sytuacji zamknięcia tych instytucji z powodów innych niż epidemia. Ustawa zasiłkowa, ta, na podstawie której wypłacane są zasiłki opiekuńcze, chorobowe czy macierzyńskie, mówi o puli maksymalnie 60 dni w roku. Ustawa koronawirusowa daje dodatkowe 14 dni w sytuacji, gdy instytucja zostanie zamknięta z powodu zagrożenia koronawirusem. Jest to tej samej wysokości zasiłek, co chorobowy – czyli 80 proc. podstawy wymiaru – tłumaczy Anna Skuza, radca prawny, lider praktyki prawa pracy w Deloitte Legal.
Komu przysługuje zasiłek w związku z opieką nad dzieckiem w czasie epidemii?
Zwraca jednak uwagę, że zasiłek w opisywanej sytuacji zamknięcia przedszkola czy szkoły z powodu koronawirusa przysługuje tylko rodzicom dzieci, które mają nie więcej niż 8 lat.
– Jeżeli rodzic będzie sprawował opiekę nad dzieckiem, jednocześnie świadcząc pracę zdalnie, to oczywiście zachowa prawo do normalnego wynagrodzenia – dodaje Anna Skuza.
Co w sytuacji, gdy szkoły zostaną zamknięte na dłużej niż dwa tygodnie?
– Ustawa koronawirusowa daje pulę 14 dni, natomiast jeżeli zostanie ona wyczerpana, przechodzimy na „zwykłe” przepisy. Tak czy siak, mamy możliwość skorzystania z 60 dni ze zwykłej ustawy zasiłkowej. Jeśli epidemia pojawiłaby się w Polsce, to zakładam, że ustawodawca może na to zareagować. Bo dodatkowy zasiłek, o którym mówi ustawa koronawirusowa, może być wykorzystany w terminie 180 dni od daty wejścia ustawy. Potem ten przepis przestanie obowiązywać – tłumaczy ekspertka Deloitte Legal.
O kolejnych krokach, które mają pomóc w walce z koronawirusem, rząd ma powiedzieć jutro i w kolejnych dniach.

Koronawirus w Poznaniu. Miasto zareagowało od razu

W poniedziałek, 9 marca, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem na terenie Wielkopolski i jednocześnie 17. na terenie kraju.
– Profilaktyka jest najtańsza i najłatwiejsza. Niestety przykład włoski pokazuje, że zakażenia bardzo często przechodziły poprzez dzieci, które w szkole zakażały się od swoich rówieśników, przechodziły koronawirusa kompletnie bezobjawowo, natomiast przenosiły tę chorobę, tego wirusa na osoby starsze, przede wszystkim seniorów. Wiecie państwo dobrze, że seniorzy są najbardziej narażeni na tę chorobę, na tego koronawirusa i też śmiertelność wśród osób starszych jest najwyższa – tłumaczył we wtorek wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski. – Nie mamy na co czekać w Poznaniu. Od jutra wszystkie. również miejskie, instytucje kultury, wszystkie te, które podlegają oczywiście prezydentowi miasta, również wszystkie baseny, baseny sportowe, zoo zamkniemy na dwa tygodnie po to, żeby profilaktycznie przeciwdziałać koronawirusowi – dodał.
Wiceprezydent poinformował też, że jeszcze we wtorek wystosowany zostanie specjalny apel do wszystkich mieszkańców, by unikali dużych skupisk. Przesunięte mają zostać też wszystkie imprezy masowe organizowane w najbliższym czasie przez miasto. Władze zapewniły, że planują zorganizować pomoc seniorom, tak by w miarę możliwości nie musieli wychodzić z domu, np. po zakupy. (Źródło: businessinsider.pl)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Kraj

Zainteresowanie wyjazdami jest o ⅕ mniejsze niż w ubiegłym roku

Marcin Syguda2 czerwca 2022

Przemysław Czarnek: Od 1 września do szkół wróci przysposobienie obronne

Marcin Syguda18 marca 2022

Kierowcy ze Słowacji na polskich stacjach benzynowych. Wszyscy tankują do pełna, większość także do kanistrów

Marcin Syguda2 lutego 2022

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w całej Polsce

Marcin Syguda29 sierpnia 2021

Chcesz wybudować dom? Te projekty pobierzesz za złotówkę

Marcin Syguda14 sierpnia 2021

Cyfryzacja minus. Dowód tylko w urzędzie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2021