Kraj

Związek Banków Polskich podjął decyzję w kwestii tzw. „wakacji kredytowych” w obliczu pandemii koronawirusa.

ARCH.
Związek Banków Polskich podjął decyzję w kwestii tzw. „wakacji kredytowych” w obliczu pandemii koronawirusa.

Koronawirus w Polsce powoduje zamykanie kolejnych uczelni, szkół i miejsc pracy. Już od momentu zdiagnozowana pierwszego przypadku zachorowania w naszym kraju, pojawiają się pytania o możliwość zawieszenia konieczności spłaty rat kredytu. Związek Banków Polskich zajął w czwartek stanowisko w tej sprawie. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy?

Związek Banków Polskich podjął decyzję w kwestii tzw. „wakacji kredytowych” w obliczu pandemii koronawirusa. Będzie rekomendował bankom stosowanie uproszczonej procedury w przyznawaniu karencji w spłacie kredytów. Nie oznacza to umorzenia rat, lecz przesunięcie terminu ich spłaty.

Taka możliwość już teraz jest wpisana do zapisów wielu umów kredytowych. – Ale spodziewamy się, że wynikną potrzeby wydłużenia na kilka miesięcy tego okresu – komentuje prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, który był jednym z uczestników czwartkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami sektora finansowego.

Rekomendacja ZBP ma zostać skierowana do banków w przeciągu 70 godzin. – Kolejne działania będą możliwe po uzyskaniu stosownych modyfikacji i zmian w uchwałach i rekomendacjach Komisji Nadzoru Finansowego, a pewne dalsze rozwiązania będą wymagały być może zmian niektórych rozporządzeń i ustaw – powiedział Pietraszkiewicz w czasie konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że chodzi o maksymalne uproszczenie procedur w tej nadzwyczajnej sytuacji. To będzie oznaczało dla banków dodatkowe koszty i problemy. – Banki będą mogły liczyć na jakieś wsparcie ze strony Narodowego Banku Polskiego i przyzwolenie regulacyjne na zachowanie niestandardowe. Żeby nie było wątpliwości: zobowiązania będą regulowane, tylko w odłożonym terminie – zapewnił prezes ZBP. Dodał, że polski sektor bankowy musi pozostać stabilny.

Nowe rozwiązanie nie będzie jednak dotyczyło wszystkich klientów, a jedynie tych, którzy „znajdą się w kłopotliwej sytuacji” w związku z sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju i złożą odpowiedni wniosek. – My się liczymy z tym, że klienci z różnych segmentów mogą mieć problem i będą mogli występować z takimi wnioskami – podkreślał Pietraszkiewicz. Wyjaśnił, że chodzi o osoby, które były chore, co zmusiło je do „działań uniemożliwiających regularną obsługę zobowiązań”.

Prezes ZBP dodał, że innymi rozważanymi zmianami jest podwyższenie do 100 zł limitów bezstykowych na kartach płatniczych i zainstalowanie w krótkim czasie kilku tysięcy dodatkowych terminali POS, szczególnie w tych miejscach, gdzie dochodzi do częstego kontaktu klientów z usługodawcami.

Groźny koronawirus w Polsce i na świecie

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19, czyli ciężkie zapalenie płuc, dotarł do Polski. Jest pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa: to 57-letnia pacjentka poznańskiego szpitala. Wirusa wykryto już u 51 osób w naszym kraju. Pierwszym zakażonym był mężczyzna z województwa lubuskiego. Koronawirus został wykryty też m.in. na Dolnym Śląsku, Mazowszu, Lubelszczyźnie. Na świecie potwierdzono już ponad 126 tysięcy przypadków zakażenia oraz ponad 4600 zgonów. WHO ogłosiło, że możemy już mówić o pandemii.

Wiele osób zastanawia się, co ze zwierzętami w przypadku, gdy jego właściciel może mieć wirusa. Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (KTOZ) poinformowało, że domowe pupile nie przechodzą kwarantanny.

(źródło: gazeta.pl)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Kraj

Zainteresowanie wyjazdami jest o ⅕ mniejsze niż w ubiegłym roku

Marcin Syguda2 czerwca 2022

Przemysław Czarnek: Od 1 września do szkół wróci przysposobienie obronne

Marcin Syguda18 marca 2022

Kierowcy ze Słowacji na polskich stacjach benzynowych. Wszyscy tankują do pełna, większość także do kanistrów

Marcin Syguda2 lutego 2022

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w całej Polsce

Marcin Syguda29 sierpnia 2021

Chcesz wybudować dom? Te projekty pobierzesz za złotówkę

Marcin Syguda14 sierpnia 2021

Cyfryzacja minus. Dowód tylko w urzędzie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2021