Region

BĘDZIE NOWA TRASA ROWEROWA. Olsztyn i Żarki mają powód do radości

ARCH.
BĘDZIE NOWA TRASA ROWEROWA. Olsztyn i Żarki mają powód do radości

Olsztyn i Żarki wygrały konkurs i dostaną dofinansowanie unijne na budowę trasy rowerowej przez całe Zrębice aż do Żarek.

Niespełna rok po zakończeniu budowy ścieżek rowerowych Odrzykoń – Olsztyn, a potem Olsztyn – Przymiłowice jeszcze w kwietniu tego roku dzięki środkom unijnym Gmina Olsztyn ogłosi przetarg na budowę trasy rowerowej przez całe Zrębice, Krasawę i Suliszowice do Żarek o długości 10,4 km.
Stanie się to w związku z pozytywnym dla nas rozstrzygnięciem przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego konkursu RPOWSL 2014-2020 z poddziałania 4.5.3. – Niskoemisyjny Transport Miejski oraz Efektywne Oświetlenie. Przetarg na realizację drogi rowerowej, po której mogą poruszać się piesi wzdłuż drogi powiatowej w miejscowości Zrębice i dalej aż do Żarek, ogłoszony będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj”.
– Podziękowania dla Zarządu Województwa Śląskiego. Bez środków unijnych nie byłoby nas stać na taki wydatek. Jesteśmy gminą turystyczną, kładziemy nacisk na tego typu inwestycje, więc wygrana w konkursie bardzo cieszy. Ta nowa komfortowa i bezpieczna trasa wygeneruje dodatkowy ruch i kolejnych rowerzystów. Obecnie powstaje też koncepcja drogi rowerowej z Olsztyna w kierunku Poraja – informuje Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn.

Trasa rowerowa przez Zrębice w znakomity sposób poprawi bezpieczeństwo na drodze, w tym także bezpieczeństwo osób pieszych oraz podniesie walory infrastrukturalne i turystyczne umożliwiając przemieszczanie się rowerzystów między Częstochową, Olsztynem i Żarkami.
Budowa trasy rowerowej będzie w całości sfinansowana ze środków unijnych oraz budżetów Olsztyna i Żarek. Dofinansowanie unijne wyniesie około 6 412 204,38 zł, a całość projektu ma zamknąć się kwotą 8 969 279,35 zł. W ramach całego zadania powstanie pełnowymiarowa trasa rowerowa o długości 10,4 km wykonana z asfaltobetonu na podbudowie z kruszywa kamiennego (Odcinek ścieżki na terenie Gminy Olsztyn będzie mierzył ponad 5,5 km, koszt prawie 5 mln zł.)

Ścieżka pobiegnie wzdłuż trasy krajowej nr 17 zgodnie z korytarzem ruchu rowerowego wg ,,Założeń regionalnej polityki rowerowej Województwa Śląskiego wraz z koncepcją sieci regionalnych tras rowerowych”.
Wzdłuż powstaną trzy miejsca obsługi rowerzystów: w Zrębicach, na początku miejscowości Suliszowice przy Leśniczówce oraz na tzw. Górce w połowie trasy Suliszowic – Jaroszów.
trasa-rowerowa

5 komentarzy

5 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Region

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Jarosław Jędrysiak25 kwietnia 2024

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024