Region

110 tys. wniosków do ZUS

Jest duże zainteresowanie możliwościami stworzonymi w ramach „tarczy antykryzysowej”. ZUS
110 tys. wniosków do ZUS

UBEZPIECZENIA. Rozwiązania dotyczące ubezpieczeń społecznych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej cieszą się sporym zainteresowaniem

Do oddziałów ZUS w województwie śląskim wpłynęło ponad 110 tys. wniosków.
– Największym zainteresowaniem wśród oferowanych rozwiązań „tarczy antykryzysowej” cieszy się zwolnienie z opłacania składek. O taką formę pomocy stara się ponad 84,5 tys. mieszkańców województwa. Skorzystają z niej te firmy, które do ubezpieczeń społecznych zgłosiły nie więcej niż 9 pracowników, oraz samozatrudnieni, których przychód nie przekroczył 15 681 zł (trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia) – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Ponad 22 tys. wniosków złożono w sprawie świadczenia postojowego.
– Zgodnie z przepisami kwota takiego świadczenia to 2080 zł i jest ona nieoskładkowana i nieopodatkowana. Warunkiem otrzymania świadczenia jest zawarcie umowy cywilnoprawnej bądź założenie firmy przed 1 lutego 2020 r., a przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie może przekraczać 15 681 zł. W przypadku samozatrudnionych przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku musi spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł – tłumaczy rzeczniczka.
Przedsiębiorcy mogą też skorzystać z ulgi w formie odroczenia terminu płatności składek lub rozłożenia należności na raty bez pobierania opłaty prolongacyjnej. W województwie śląskim o takie wsparcie wystąpiło 4 tys. płatników.
– Aby otrzymać wsparcie realizowane przez ZUS w ramach „tarczy antykryzysowej”, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Są one dostępne na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz na stronie www.zus.pl. Można je złożyć drogą elektroniczną przez PUE ZUS, wysyłając druki tradycyjną pocztą lub osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem „Tarcza antykryzysowa”. Zachęcamy do składania ich za pośrednictwem PUE, jest to najszybsza i najwygodniejsza forma składania dokumentów – dodaje rzeczniczka.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Ukrywał się 24 lata, ale w końcu go złapali

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2024