Praca

Będzie spis rolny, można dorobić

Funkcja rachmistrza to okazja na dorobienie paru groszy w tych ciężkich czasach. ARCH.
Będzie spis rolny, można dorobić

ROLNICTWO. Od września do listopada przeprowadzony zostanie rolny powszechny spis. Już teraz poszukiwani są rachmistrze. Można się skusić na takie dodatkowe zajęcie

Także gminy powiatu kłobuckiego ogłaszają informacje o Powszechnym Spisie Rolnym 2020 i także w naszych gminach poszukiwani są kandydaci na rachmistrzów terenowych, którzy ten spis na miejscu będą realizować. Można się tu pokusić o skorzystanie z szansy na dodatkowy zarobek, bo w kontekście naboru wspomina się też o propozycji stawki 37 złotych brutto od jednego przeprowadzonego wywiadu spisowego. W obecnym czasie może być warto przemyśleć skorzystanie z takiej możliwości. Kto więc może starać się zostać rachmistrzem?
Po pierwsze trzeba być osobą pełnoletnią i mieszkańcem gminy, w której chce się zająć to stanowisko. Czyli także w powiecie kłobuckim każdy zainteresowany zgłasza swą kandydaturę do swojego urzędu gminy. Nim podamy, jak to zrobić, dorzućmy jeszcze, że wśród niezbędnych wymagań wobec kandydatów są też: wykształcenie co najmniej średnie i biegłe posługiwanie się językiem polskim w mowie i piśmie. Kandydat nie może być też osobą skazaną prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Potrzebna jest też umiejętność obsługi komputera i GPS, bo rachmistrz będzie się posługiwał podczas spisu wyłącznie urządzeniem mobilnym. Oczywiście potrzeba też umiejętności komunikowania się z ludźmi (także tymi „trudnymi”) i cech wymaganych w każdej pracy. Rachmistrz powinien być osobą o pełnej sprawności fizycznej. Charakter tej pracy wymaga spełniania wyżej wskazanych warunków.
Jak się zgłosić?
Zakładając, że wymagania nie są przeszkodą, kandydat na rachmistrza terenowego składa swoje zgłoszenie na rachmistrza, kserokopię dokumentu potwierdzającego wymagane wykształcenie, obowiązkową klauzulę informacyjną RODO i oświadczenie o niekaralności. Dokumenty te mają postać wzorów do wypełnienia. Należy ich szukać na stronie internetowej swojej gminy lub ewentualnie pytać w urzędzie, gdzie i jak je zdobyć (nie każdy urząd u nas dba o regularne komunikowanie takich spraw na swojej stronie internetowej). Wszystkie te wypełnione papiery wysyła się następnie do swojego urzędu gminy lub składa osobiście. Ważne jest to, że mają one być w kopercie z napisem „Nabór kandydata na rachmistrza terenowego do PSR 2020 r.”, oraz to, że taką kopertę złożyć trzeba w terminie od 15 czerwca do 8 lipca. Decyduje data stempla pocztowego. W każdym razie dokumenty, które wpłyną do urzędu po wskazanym terminie lub będą niekompletne, nie będą rozpatrywane.
Przygotowania latem
Kandydat na rachmistrza będzie miał obowiązek wzięcia udziału w szkoleniu dotyczącym ogólnych zasad spisowych i samego obecnego spisu. Pozna też dedykowane do tego oprogramowanie. Udział w kursie na pewno jest ważny, by móc czynności rachmistrza zrealizować. Będą też sprawdzać, kto sobie z tym poradzi. Bo rachmistrzów powoła zastępca Wojewódzkiego Komisarza Spisowego. A kogo konkretnie – zdecydują punkty z egzaminu testowego, na podstawie których ustalona będzie lista kolejności kandydatów. Trzeba mieć minimum 60 procent poprawnych odpowiedzi. No i pokonać ewentualna konkurencję.
W teren późnym latem
Gdy już rachmistrze zostaną wybrani, ruszą w teren i zrealizują spis między 1 września a 30 listopada. Wywiady będą prowadzone bezpośrednio, telefonicznie. Rachmistrze będą też pełnić dyżury na spisowej infolinii. To może być konieczne, gdy rolnik zdecyduje się na samospis internetowy i będzie potrzebował pomocy w wypełnianiu dokumentów. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Praca

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Praca

4-dniowy tydzień pracy w Niemczech. „Gigantyczny eksperyment”

Ewa Chojnacka17 sierpnia 2020

Zatrudnimy Pracownika Działu Sprzedaży!

Ewa Chojnacka29 lipca 2020

Pewna praca w Niemczech czeka

Ewa Chojnacka17 lipca 2020

Nagrody za stare zdjęcia

Jarosław Jędrysiak2 lipca 2020

Nagrody za stare zdjęcia

Jarosław Jędrysiak29 czerwca 2020

Polska to nie jedyny kierunek pracowników z Ukrainy

Jarosław Jędrysiak14 maja 2020