ROLNICTWO. W ramach działania „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” rolnicy, którzy ponieśli straty z powodu klęsk żywiołowych, mogą wnioskować o sporą pomoc finansową
Lista klęsk żywiołowych, które uprawniają do sięgania po wsparcie na odtwarzanie potencjału produkcji rolnej, jest długa. Mieszczą się na niej takie mogące wpłynąć na załamanie produkcji zdarzenia, jak powódź, deszcz nawalny, susza, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawina, grad, huragan, uderzenie pioruna. Dochodzi do tego jeszcze ASF – w przypadku tych rolników, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał likwidację świń w celu zwalczania choroby.
Dotacje są dostępne dla rolników stratnych w roku, w którym jest składany wniosek lub w jednym z dwóch lat poprzednich. Wysokość strat w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub rybach musi wynieść co najmniej 30 procent średniej rocznej produkcji, aby pomoc mogła być przyznana. Wysokość tę określi komisja powołana przez wojewodę.
Wsparcie może sięgnąć kwoty do 300 tysięcy złotych, przy czym nie może przekroczyć poziomu 80 procent kosztów kwalifikowanych. Jeśli zniszczony składnik majątku był ubezpieczony, pomoc pomniejsza się o kwotę ubezpieczenia. Dotacja na pokrycie strat spowodowanych klęskami żywiołowymi może być przeznaczona na odtwarzanie zniszczonych składników gospodarstwa, czyli na przykład na odtworzenie plantacji, sadów, odbudowę budynków, zakup nowych maszyn. Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. W pierwszej kolejności warto się jeszcze doinformować poprzez portal www.arimr.gov.pl, infolinię 800 380 084 lub w biurze agencji. (jar)
Facebook
YouTube
RSS