Kraj

Najnowszy sondaż IBRIS dla WP. Mocna pozycja PiS po rekonstrukcji rządu

Najnowszy sondaż IBRIS dla WP. Mocna pozycja PiS po rekonstrukcji (NurPhoto via Getty Images, Fot: NurPhoto)
Najnowszy sondaż IBRIS dla WP. Mocna pozycja PiS po rekonstrukcji rządu

Najnowszy sondaż IBRIS dla Wirtualnej Polski pokazuje, że pozycja PiS nie została zachwiana przez burzliwe negocjacje w Zjednoczonej Prawicy. Spada za to poparcie dla Polski 2050 Szymona Hołowni.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę 4 października, to do urn poszłoby 51,9 proc. uprawnionych do głosowania – wynika z najnowszego sondażu IBRIS dla Wirtualnej Polski. Zdecydowaną chęć udziału w wyborach wyraziło 41,4 proc. badanych, zaś 10,5 proc. wybrało odpowiedź „raczej tak”.

W głosowaniu nie wzięłoby udziału 44 proc. respondentów, z czego aż 27,9 proc. odmawia udziału w wyborach w sposób zdecydowany. Badanych, którzy odpowiedzieli „nie wiem”, było zaledwie 4,1 proc.

Najnowszy sondaż IBRIS dla WP. Rekonstrukcja nie zaszkodziła PiS
Mimo burzliwych i długotrwałych negocjacji w Zjednoczonej Prawicy i sygnalizowanych konfliktach między Zbigniewem Ziobrą i Mateuszem Morawieckim, pozycja PiS pozostaje bardzo mocna. Oddanie głosu na partię Jarosława Kaczyńskiego deklaruje 41,6 proc. ankietowanych. Oznacza to delikatne umocnienie pozycji na czele stawki w stosunku do analogicznego badania sprzed dwóch tygodni, kiedy wynik ten wyniósł – 40,9 proc.

Drugą pozycję w zestawieniu zajmuje Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 22,1 proc. badanych (w poprzednim sondażu 22,4 proc.). Podium uzupełnia partia Szymona Hołowni Polska 2050, która zanotowała spadek poparcia z 11,2 proc. dwa tygodnie temu do 9 proc. w najnowszym sondażu parlamentarnym. Przyczyną obniżenia notowań Polski 2050 może być ogłoszenie przez Hołownię, że to nie on, a Michał Kobosko stanie na czele nowej partii.

Jeśli wybory odbyłyby się 4 października to w ławach poselskich zobaczylibyśmy jeszcze przedstawicieli Konfederacji – 7,5 proc. głosów – i Lewicy – 7,2 proc. Poniżej progu wyborczego znalazłaby się Koalicja Polska. Sojusz Kukiz’15 i PSL popiera tylko 4 proc. ankietowanych. Niezdecydowani wyborcy stanowią 8,5 proc. badanych

Badanie przeprowadzono 2 października 2020 roku, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na próbie 1100 respondentów.

źródło: wp.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Kraj

Zainteresowanie wyjazdami jest o ⅕ mniejsze niż w ubiegłym roku

Marcin Syguda2 czerwca 2022

Przemysław Czarnek: Od 1 września do szkół wróci przysposobienie obronne

Marcin Syguda18 marca 2022

Kierowcy ze Słowacji na polskich stacjach benzynowych. Wszyscy tankują do pełna, większość także do kanistrów

Marcin Syguda2 lutego 2022

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w całej Polsce

Marcin Syguda29 sierpnia 2021

Chcesz wybudować dom? Te projekty pobierzesz za złotówkę

Marcin Syguda14 sierpnia 2021

Cyfryzacja minus. Dowód tylko w urzędzie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2021