Kraj

Śląska Izba Lekarska ma rozwiązanie problemu braków kadrowych

Foto: Shutterstock
Śląska Izba Lekarska ma rozwiązanie problemu braków kadrowych

1,6 tys. absolwentów medycyny, którzy nie zdali egzaminu lekarskiego i nie mają prawa wykonywania zawodu, należy skierować do pracy. Takie rozwiązanie problemu braków kadrowych w szpitalach proponują przedstawiciele Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach. Pismo w tej sprawie trafiło do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

– Rozwój i nasilenie epidemii COVID-19 w Polsce osiągnęły taki etap, że słowne utarczki w poszukiwaniu winnych obecnej sytuacji są nie na miejscu. Boli, jak najwyżsi rangą politycy i dobierani dla potrzeb przekazu medialnego eksperci, w działaniach personelu medycznego doszukują się winy złego. Winnych wskaże historia, tymczasem dzisiaj wirus mówi „sprawdzam” – czytamy w liście otwartym do ministra zdrowia podpisanym przez dr. Tadeusza Urbana.

Szef Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach krytykuje w nim przymusowe delegowanie lekarzy do cierpiących na niedobory kadrowe oddziałów szpitalnych. Ubolewa, że w procesie decyzyjnym bagatelizuje się sugestie i propozycje środowiska lekarskiego. Proponuje inne rozwiązanie tej patowej sytuacji.

– Mamy w Polsce do dyspozycji ponad 1,6 tys. lekarzy, absolwentów uczelni medycznych, posiadających dyplom lekarski, a ze względu na niezdany Lekarski Egzamin Końcowy, nie posiadają oni prawa wykonywania zawodu. Wydaje się, że najbardziej rozsądnym wyjściem jest zmiana przepisów, umożliwiająca przyznanie tym lekarzom prawa wykonywania zawodu i skierowanie ich do pracy w trybie pilnym – proponuje Urban.

Według specjalisty drugim problemem jest konieczność ochrony pracującego w szpitalach personelu. Uważa, że należy zmienić tryb przyjęć planowych tak, aby pacjent, po pobraniu wymazu w kierunku zakażenia koronawirusem, mógł oczekiwać w domu na potwierdzenie wyniku, po czym wracałby do oddziału szpitalnego.

– Dzisiaj stosowana procedura pobierania wymazów u pacjentów już przebywających w szpitalu, w przypadku potwierdzenia infekcji u któregokolwiek z nich, powoduje konieczność odsunięcia od pracy całej rzeszy personelu, z którym miał kontakt, a nawet zamknięcia oddziału – wskazuje szef Śląskiej Izby Lekarskiej.

źródło: onet.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Kraj

Zainteresowanie wyjazdami jest o ⅕ mniejsze niż w ubiegłym roku

Marcin Syguda2 czerwca 2022

Przemysław Czarnek: Od 1 września do szkół wróci przysposobienie obronne

Marcin Syguda18 marca 2022

Kierowcy ze Słowacji na polskich stacjach benzynowych. Wszyscy tankują do pełna, większość także do kanistrów

Marcin Syguda2 lutego 2022

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w całej Polsce

Marcin Syguda29 sierpnia 2021

Chcesz wybudować dom? Te projekty pobierzesz za złotówkę

Marcin Syguda14 sierpnia 2021

Cyfryzacja minus. Dowód tylko w urzędzie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2021