Kraj

Koronawirus. Dwa regiony nowymi epicentrami COVID-19. Szokujące statystyki testów

Koronawirus. Najbardziej zakażone wirusem są dwa województwa. Lawina pozytywnych wyników (Forum)
Koronawirus. Dwa regiony nowymi epicentrami COVID-19. Szokujące statystyki testów

Prawdopodobnie województwa opolskie i podkarpackie są już najbardziej zakażonymi koronawirusem regionami w Polsce. Ponad połowa ludzi zgłaszających się na testy uzyskała tam wynik pozytywny.

– Możliwe, że w województwach opolskim i podkarpackim epidemia całkowicie wyrwała się spod kontroli. To tam największy odsetek pacjentów kierowanych na testy, uzyskuje wynik pozytywny. Ponad połowa testów dodatnich, te dane szokują – alarmuje Michał Rogalski, autor najbardziej kompletnej bazy danych o epidemii koronawirusa w Polsce. Od początku epidemii wraz z grupą niezależnych analityków komentuje trendy w zachorowaniach COVID-19.

Koronawirus. Lawina pozytywnych wyników
– Do tej pory uwagę ekspertów przykuwały wysokie liczby zakażeń na Mazowszu oraz Małopolsce. Tak naprawdę to Podkarpacie i Opolszczyzna są prawdopodobnie liderami w rozwoju epidemii. Testuje się tam jednak mniej osób niż w największych aglomeracjach i wyniki nie biją tak po oczach – dodaje Michał Rogalski.

mapa-covid

Koronawirus w Polsce. Gdzie testy wychwytują najwięcej chorych? (Twitter.com)

Według podanych we wtorek danych z sanepidu w Rzeszowie na 1376 testów wykryto zakażenie u 667 osób. Pozytywnych próbek była więc prawie połowa (48 proc). Jednak zsumowana liczba testów z całego tygodnia pokazuje, że ponad połowa osób skierowanych na testy (51,9 proc.) uzyskała wynik pozytywny.

Jeszcze gorzej jest w woj. opolskim, gdzie w ciągu tygodnia pozytywny wynik uzyskało 56 proc. pacjentów. Dodajmy, że średnio w Polsce co piąty test (20 proc.) wychodzi pozytywnie.

Opole. Wojewoda zadowolony. „400 testów wystarcza”
– Mamy 19 punktów mobilnych Drive Thru, w których testujemy dziennie około 400 osób. Na dzień dzisiejszy to wystarcza – poinformował kilka dni temu Adrian Czubak, wojewoda opolski. Podkreślał, że czas oczekiwania na badanie w mobilnym punkcie poboru wymazów w województwie opolskim to od kilku do kilkunastu minut. W województwie opolskim wykonano jak dotąd najmniej testów od początku epidemii – 41 tys.

W województwie opolskim jest 13 ognisk zakaźnych w domach pomocy społecznej, 13 w szpitalach, a 12 ognisk wystąpiło w szkołach. Koronawirus zaatakował niedawno Komendę Powiatową Policji w Strzelcach Opolskich (15 chorych funkcjonariuszy).

Jak donosi Nowa Trybuna Opolska, koronawirus rozlał się także po opolskich zakładach (zarażeni są m.in. pracownicy dużej fabryki mebli Steinpol w Prudniku) oraz po urzędach. Na COVID-19 chorują m.in. burmistrz Nysy i burmistrz Głuchołaz.

źródło: wp.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Kraj

Zainteresowanie wyjazdami jest o ⅕ mniejsze niż w ubiegłym roku

Marcin Syguda2 czerwca 2022

Przemysław Czarnek: Od 1 września do szkół wróci przysposobienie obronne

Marcin Syguda18 marca 2022

Kierowcy ze Słowacji na polskich stacjach benzynowych. Wszyscy tankują do pełna, większość także do kanistrów

Marcin Syguda2 lutego 2022

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w całej Polsce

Marcin Syguda29 sierpnia 2021

Chcesz wybudować dom? Te projekty pobierzesz za złotówkę

Marcin Syguda14 sierpnia 2021

Cyfryzacja minus. Dowód tylko w urzędzie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2021