Region

Chorzy z COVID-19 zajmą hangar na lotnisku. Szpital polowy ma powstać w Pyrzowicach

Foto: Shutterstock
Chorzy z COVID-19 zajmą hangar na lotnisku. Szpital polowy ma powstać w Pyrzowicach

Drugi szpital polowy na Śląsku powstanie na lotnisku Katowice w Pyrzowicach. – Prace już ruszyły, zgodnie z zaleceniem premiera – mówi w rozmowie z Onetem rzecznik spółki Węglokoks, która jest odpowiedzialna za projekt. Łóżka covidowe mają zostać umieszczone w jednym z hangarów, a sam szpital nie będzie miał wpływu na funkcjonowania portu.

– To hangar odseparowany od części cargo i części pasażerskiej, co zresztą wynika wprost z przepisów sanitarnych, jakie muszą być zachowane. Prace już ruszyły, zgodnie z zaleceniem premiera – mówi w rozmowie z Onetem Jarosław Latacz, rzecznik spółki Węglokoks.

– Przewidujemy, że w Pyrzowicach będzie możliwość przyjęcia kilkuset pacjentów. Opieka standardem będzie odpowiadała standardom szpitala, gdzie mogą być leczeni ludzie z covid. W ciągu dwóch tygodni musimy zgłosić gotowość przyjęcia pacjentów – dodaje rzecznik spółki Węglokoks, która jest odpowiedzialna za powstanie placówki.

O możliwości powstania szpitala covidowego na lotnisku Pyrzowice w Katowicach mówił też ostatnio wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz wicemarszałek woj. śląskiego Izabela Domogała. W mediach społecznościowych napisała, że uczestniczyłam w oględzinach jednego z terminali, który – jak przekazała – ma zostać przeznaczony na szpital tymczasowy dla zakażonych.

Przypomnijmy, że pierwszy szpital polowy w woj. śląskim powstanie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w centrum miasta. W poniedziałek wojewoda Jarosław Wieczorek zapowiedział, że szpital ma być gotowy w ciągu trzech tygodni.

Generalnym wykonawcą, który będzie też zarządcą placówki, został szpital MSWiA w Katowicach. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym będzie 500 łóżek, w tym 100 respiratorowych. Budowa ma kosztować 10 do 12 mln zł.

źródło: onet.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 784 527 273

Więcej w Region

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Ukrywał się 24 lata, ale w końcu go złapali

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2024