Drugi szpital polowy na Śląsku powstaje na lotnisku Katowice w Pyrzowicach. Znajdzie się w nim ok. 145 łóżek, w tym 10 respiratorowych. Za projekt odpowiada spółka Węglokoks.
O wyborze lotniska w Pyrzowicach jako bazy dla drugiego szpitala polowego w woj. śląskim pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Za taką lokalizacją przemawia m.in. odpowiednia infrastruktura i skomunikowanie z autostradą A1. Szpital buduje spółka Węglokoks, największy akcjonariusz Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach.
Spółka zapewnia, że prace przy budowie covidowej lecznicy, a później jej funkcjonowanie, nie wpłyną na normalne działanie lotniska i obsługę pasażerów prywatnych i klientów cargo.
Prace trwają. W najbliższych dniach instalacje, elektryczna i tlenowa na budowie szpitala @weglokoks w Pyrzowicach. Pracujemy, ale mamy nadzieję, że szpital covid nie będzie potrzebny! @ZGryglas @MAPGOVPL @SasinJacek @KPRM_CIR @MorawieckiM @SlaskiUW @JWieczorekPL @PrasoweSlaskie pic.twitter.com/u8hCQM9lxq
— Węglokoks S.A. (@weglokoks) November 9, 2020
Szpital jest tworzony w jednej z hal magazynowych na terenie portu. Znajdzie się w nim ok. 145 łóżek, w tym 10 respiratorowych. Rozpoczęły się już prace związane z instalacją tlenową i elektryczną.
– Opieka standardem będzie odpowiadała standardom szpitala, gdzie mogą być leczeni chorzy z COVID-19. W ciągu dwóch tygodni musimy zgłosić gotowość przyjęcia pacjentów – mówił w rozmowie z Onetem Jarosław Latacz, rzecznik spółki Węglokoks.
Przypomnijmy, że budowa pierwszej tymczasowej placówki dobiega końca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Szpital ma być gotowy na przyjęcie 500 chorych przed końcem listopada. Służby prasowe wojewody śląskiego podały właśnie, że trzeci szpital polowy w woj. śląskim zlokalizowany będzie w jednym z uzdrowisk w Ustroniu. Placówka będzie mogła przyjąć nawet 200 pacjentów.
Już czwarty dzień z rzędu w woj. śląskim liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem przekracza 4 tys. W ciągu ostatniej doby potwierdzono m.in. 355 nowych zakażeń w Katowicach, 262 w Sosnowcu, 100 w Mysłowicach i 42 w Siemianowicach Śląskich.
Facebook
YouTube
RSS