Pogoda

Pogoda na Boże Narodzenie, ferie zimowe i styczeń 2021. Najnowsza prognoza

Pogoda na święta. Jest szansa na śnieg (Ventusky.com)
Pogoda na Boże Narodzenie, ferie zimowe i styczeń 2021. Najnowsza prognoza

Pogoda może nas jeszcze zaskoczyć. Wszystko wskazuje na to, że jest spora szansa na białe święta. To może być pierwszy raz od wielu lat. Decydująca będzie sytuacja w połowie grudnia. Pojawiają się też pierwsze prognozy na styczeń, a tym samym ferie.

Jak wskazuje portal fanipogody.pl, mamy do czynienia z bardzo rzadkim zjawiskiem w meteorologii jak na obecną porę roku. Bardzo silny antycyklon, który rozwinął się nad Euroazją, rozciąga się od Bałtyku aż po Japonię i może on mieć znaczący wpływ na kolejne miesiące w pogodzie.

W tej chwili przynosi nam ujemne temperatury na ogromnym terenie. Europa jednak znajduje się po zachodniej, cieplejszej stronie owego wyżu. Stąd w Polsce ocieplenie w ostatnich dniach. W niektórych miejscach kraju było nawet 15 stopni. Jednak za chwilę to się zmieni i do Polski napłynie mroźne powietrze. Już w najbliższych dniach na zachodzie temperatura w najcieplejszym momencie dnia spadnie poniżej zera, na wschodzie będzie oscylować w okolicach 0-2 stopni C.

Już 10 grudnia spodziewane są intensywniejsze opady śniegu. Jest szansa, że krajobraz się zabieli na dłużej. 12 grudnia opady wystąpią także na północnym wschodzie i tam spadnie najwięcej śniegu.

Pogoda na Boże Narodzenie
Istotne będzie to, co się wydarzy w połowie grudnia. Wówczas wpływ na pogodę będzie miało pojawienie się niżu śródziemnomorskiego, który według dr. Marka Kuczery, meteorologa i fizyka atmosfery z Uniwersytetu Karola w Pradze, „obsypie śniegiem Bałkany i będzie wpływał na pogodę w Europie Centralnej”. „Prawdopodobieństwo białych świąt będzie umiarkowanie wysokie w Europie Wschodniej oraz w większości Skandynawii i połowie Europy Środkowej” – napisał na stronie mkweather.com dr Kuczera.

Niż śródziemnomorski może spotkać się z nadejściem zimnego frontu atmosferycznego, dzięki któremu pokrywa śnieżna się utrzyma.

Pogoda na styczeń 2021
Styczeń 2021 w naszej części Europy ma być według amerykańskiego modelu CFS wyjątkowo ciepły jak na tę porę roku. Raczej nie ma co liczyć na długą zimę. Okresy wyraźnego chłodu mają być raczej krótkotrwałe. Zima utrzyma się głównie w górach. Będzie natomiast sporo opadów, jednak raczej deszczu i deszczu ze śniegiem. Opady śniegu trwające wiele dni mogą być rzadkością.

Portal fanipogody wskazują, że nieco bardziej sceptyczny jest model europejski, sugerując temperaturę w okolicach normy wieloletniej. Gdyby się sprawdził taki wariant, szansa na zimowe ochłodzenia jest większa.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pogoda

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Pogoda

Wszystkich Świętych. Pogoda 1 listopada zafunduje nam deszczową zmianę

Marcin Syguda30 października 2021

Prognoza pogody na weekend. Czekają nas kolejne burze i ulewy

Marcin Syguda17 lipca 2021

Niebezpieczne burze nad Polską. Wydano alert RCB

Marcin Syguda8 lipca 2021

Burze z gradem w części kraju, noc z przymrozkami. Są alarmy IMGW

Marcin Syguda7 maja 2021

Jutro się zacznie. To nie żart. Atak zimy w Polsce, nawet 70 cm śniegu

Marcin Syguda12 kwietnia 2021

Arktyczny podmuch zbliża się do Europy. Śnieg i mróz zagości od Wysp Brytyjskich przez Polskę po Bałkany

Marcin Syguda4 kwietnia 2021