Pogoda

Arktyczny podmuch zbliża się do Europy. Śnieg i mróz zagości od Wysp Brytyjskich przez Polskę po Bałkany

Arktyczny podmuch zbliża się do Europy. Śnieg i mróz zagości od Wysp Brytyjskich przez Polskę po Bałkany

Niestety, mimo, że wiosna przypomniała o sobie na przełomie marca i kwietnia, gdy pod koniec miesiąca miejscami w Europie padły lokalne rekordy temperatur maksymalnych dla marca, to przed nami ochłodzenie, spowodowane napływem zimnego powietrza znad Arktyki, w tym z Grenlandii. Można powiedzieć, że nagle w wyniku pojawienia się schodzącego niżu znad północnego Atlantyku i współpracującego z nim wyżu w pobliżu Wysp Brytyjskich, otworzą się arktyczne wrota z napływającym zimnym powietrzem z północy do Europy. Główny strumień zacznie napływać w nocy z 5-6 kwietnia 2021. Najpierw bardzo zimne powietrze obejmie Wyspy Brytyjskie, a następnie arktyczne powietrze dotrze do Francji, Niemiec, Krajów Beneluksu po kraje alpejskie i Bałkany. Zimne powietrze dotrze również do Polski, ale u nas nie będzie to jego główne uderzenie. Mimo to, na znacznym obszarze Europy, temperatury w nocy przy przejaśnieniach i rozpogodzeniach spadną poniżej 0 st. C. Chwyci mróz, a także miejscami popada śnieg i krupa śnieżna. Warunki zimowe powrócą szczególnie w rejonach podgórskich.

We wtorek 6 kwietnia 2021, zimne powietrze znad Arktyki, rozleje się w głąb zachodniej Europy, sięgając Alp, Pirenejów, północnych Włoch i częściowo Bałkanów. Również w Polsce temperatury zdecydowanie spadną, po dość ciepłym Lanym Poniedziałku.

W środę 7 kwietnia 2021, główna masa zalegającego zimnego powietrza arktycznego jest prognozowana we Francji, w Szwajcarii, południowych Niemczech, Austrii, Włoszech po Bałkany. Polska również będzie odczuwać skutki ochłodzenia.

Generalnie między 6, a 9 kwietnia 2021, śnieg i mróz może się zdarzyć na obszarze, od Wysp Brytyjskich przez Francję, po Bałkany, w tym Turcję i Polskę.

W ciągu dnia temperatury nadal będą jednak dodatnie. To oznacza, że nawet w przypadku pojawienia się opadów śniegu, będzie on topnieć i nie stworzy długo utrzymujących się warunków zimowych. Na ogół krajobrazy mogą się miejscami zabielać, wyjątkiem będą rejony podgórskie. Tutaj będziemy mówić o powrocie zimy.

Krótko mówiąc, pierwsza dekada kwietnia 2021, przyniesie spore zamieszanie pogodowe na znacznym obszarze Europy. W rejonach podgórskich powrócą typowe warunki zimowe ze znacznym przyrostem pokrywy śnieżnej, ale również na nizinach zdarzą się opady śniegu i krupy śnieżnej. Lokalnie niewykluczone burze śnieżne. Krajobrazy mogą się chwilowo zabielić. Z kolei w nocy możliwy będzie mróz.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pogoda

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Pogoda

Wszystkich Świętych. Pogoda 1 listopada zafunduje nam deszczową zmianę

Marcin Syguda30 października 2021

Prognoza pogody na weekend. Czekają nas kolejne burze i ulewy

Marcin Syguda17 lipca 2021

Niebezpieczne burze nad Polską. Wydano alert RCB

Marcin Syguda8 lipca 2021

Burze z gradem w części kraju, noc z przymrozkami. Są alarmy IMGW

Marcin Syguda7 maja 2021

Jutro się zacznie. To nie żart. Atak zimy w Polsce, nawet 70 cm śniegu

Marcin Syguda12 kwietnia 2021

Pogoda na Boże Narodzenie, ferie zimowe i styczeń 2021. Najnowsza prognoza

Marcin Syguda10 grudnia 2020