Pogoda

Niebezpieczne burze nad Polską. Wydano alert RCB

ARCH.
Niebezpieczne burze nad Polską. Wydano alert RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami, silnym wiatrem, ulewnym deszczem i lokalnie gradem. Alert skierowano do mieszkańców sześciu województw. Nad Polską wystąpią groźne burze, które prognozowane są dziś wieczorem oraz w nocy z czwartku na piątek.

Wystąpią groźne burze z gradem, nawałnice, a nawet trąby powietrzne

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia. Objęto nimi znaczną część kraju

„Prócz superkomórek burzowych prognozuje się wejście od strony Czech mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS), który przyniesie bardzo silny wiatr” – prognozują łowcy burz

Kulminacja niebezpiecznych zjawisk nastąpi wieczorem i w nocy z czwartku na piątek. – To będzie bardzo intensywne 36 godzin – ostrzega synoptyk IMGW Anna Woźniak. Wystąpią groźne burze z gradem, nawałnice, a nawet trąby powietrzne.

Silny kontrast termiczny, który będzie miał miejsce na linii frontu atmosferycznego, będzie paliwem generującym powstawanie bardzo gwałtownych zjawisk. IMGW zaleca śledzenie komunikatów pogodowych.

Alert RCB: burze, ulewny deszcz, silny wiatr i lokalnie grad
W związku z prognozowanymi burzami, którym może towarzyszyć wiatr w porywach osiągający 100 km/godz., deszcz do 90 mm oraz grad, ALERT RCB o treści: „Uwaga! Dziś, w nocy i jutro rano (08/09.07) burze, ulewny deszcz, silny wiatr i lokalnie grad. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Możliwe podtopienia” został wysłany do mieszkańców województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, śląskiego i opolskiego.

Burze nad Polską. Ostrzeżenia IMGW
Zachodnia część województwa warmińsko-mazurskiego, północna i zachodnia część mazowieckiego, łódzkie, opolskie, śląskie i wschodnia część wielkopolskiego objęta jest ostrzeżeniami 2. stopnia przed burzami z gradem. Według IMGW, może tam spaść do 50 milimetrów wody, a porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 100 km/godz.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami obejmują wschodnią i centralną część województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz południe województwa małopolskiego. Na tym terenie IMGW prognozuje burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami może padać grad.

IMGW wydało też alerty drugiego stopnia ostrzegające przed intensywnymi opadami deszczu dla województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniej części wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województwa zachodniopomorskiego. Opadom towarzyszyć będą porywy wiatru, które lokalnie mogą osiągnąć nawet 100 km/h. Miejscami może spaść grad.

Łowcy burz: sytuacja jest bardzo dynamiczna
„Dzisiejszy dzień będzie bardzo dynamiczny jeśli chodzi o zjawiska konwekcyjne. Prócz superkomórek burzowych prognozuje się wejście od strony Czech mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS), który przyniesie bardzo silny wiatr w porywach do 100-120 km/h oraz intensywne opady deszczu do 50 mm. Nie wykluczone jest również pojawienie się trąby powietrznej” – czytamy w prognozie Polskich Łowców Burz.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pogoda

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Pogoda

Wszystkich Świętych. Pogoda 1 listopada zafunduje nam deszczową zmianę

Marcin Syguda30 października 2021

Prognoza pogody na weekend. Czekają nas kolejne burze i ulewy

Marcin Syguda17 lipca 2021

Burze z gradem w części kraju, noc z przymrozkami. Są alarmy IMGW

Marcin Syguda7 maja 2021

Jutro się zacznie. To nie żart. Atak zimy w Polsce, nawet 70 cm śniegu

Marcin Syguda12 kwietnia 2021

Arktyczny podmuch zbliża się do Europy. Śnieg i mróz zagości od Wysp Brytyjskich przez Polskę po Bałkany

Marcin Syguda4 kwietnia 2021

Pogoda na Boże Narodzenie, ferie zimowe i styczeń 2021. Najnowsza prognoza

Marcin Syguda10 grudnia 2020