Pogoda

Jutro się zacznie. To nie żart. Atak zimy w Polsce, nawet 70 cm śniegu

Pogoda. Atak zimy w kwietniu? Tak wynika z prognoz. (Getty Images)
Jutro się zacznie. To nie żart. Atak zimy w Polsce, nawet 70 cm śniegu

Po słonecznym i ciepłym minionym weekendzie synoptycy wydali ostrzeżenia meteorologiczne. W połowie kwietnia bowiem kilka regionów w Polsce czeka kolejny atak zimy. Ma spaść nawet do 70 cm śniegu.

Schowałeś już zimową kurtkę do piwnicy? Wygląda na to, że będzie ci jeszcze potrzebna. Według synoptyków jeszcze w tym tygodniu na południu Polski powróci zima. Specjaliści zapowiadają także spore opady śniegu, w niektórych miejscach ma spaść nawet do 70 cm śniegu.

Zdaniem synoptyków już od wtorku możemy spodziewać się silnego ataku zimy w południowej części woj. małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego

W kolejnych dniach zima nie da o sobie zapomnieć. Od wtorku do czwartku (tj. od 13.04 do 15.04) w południowej części woj. małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego może spaść bardzo dużo ciężkiego, mokrego śniegu, który oprócz znacznych utrudnień drogowych, może spowodować liczne awarie energetyczne oraz szkody w drzewostanie – czytamy na profilu stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz.

Na podstawie wyliczeń modeli numerycznych (GFS, ECMWF, ICON, GEM) intensywne opady śniegu wystąpią na południe od linii: Bielsko-Biała, Wadowice, Bochnia, Tarnów.

Świeżo spadła pokrywa śnieżna osiągnęłaby wartości dochodzące do 30-40 cm, a na wyżej położonych terenach – nawet do 50-70 cm – ostrzegają synoptycy.

Silne opady śniegu związane będą z przebiegającym przez Polskę quasi-stacjonarnym frontem atmosferycznym wieloośrodkowego układu niskiego ciśnienia, który od poniedziałku 12 kwietnia przemieszczać się będzie znad Włoch w kierunku Bałkanów i południowej części Ukrainy. Front atmosferyczny oddzielać będzie napływającą z północnego-zachodu Europy arktyczną masę powietrza od cieplejszej, wilgotnej, polarnej masy powietrza „zaciąganej” przez wspomniany niż ze we wschodniej i południowo-wschodniej części Europy – informują Polscy Łowcy Burz.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pogoda

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Pogoda

Wszystkich Świętych. Pogoda 1 listopada zafunduje nam deszczową zmianę

Marcin Syguda30 października 2021

Prognoza pogody na weekend. Czekają nas kolejne burze i ulewy

Marcin Syguda17 lipca 2021

Niebezpieczne burze nad Polską. Wydano alert RCB

Marcin Syguda8 lipca 2021

Burze z gradem w części kraju, noc z przymrozkami. Są alarmy IMGW

Marcin Syguda7 maja 2021

Arktyczny podmuch zbliża się do Europy. Śnieg i mróz zagości od Wysp Brytyjskich przez Polskę po Bałkany

Marcin Syguda4 kwietnia 2021

Pogoda na Boże Narodzenie, ferie zimowe i styczeń 2021. Najnowsza prognoza

Marcin Syguda10 grudnia 2020