Kule

Służba więzienna oddaje osocze i krew

Więziennicy włączyli się w akcję oddawania krwi i osocza. Wszyscy wiemy, że to teraz bardzo ważne.
Służba więzienna oddaje osocze i krew

POMOC. W dobie pandemii służba więzienna także ruszyła na pomoc. Od kilku miesięcy szyte są środki ochrony osobistej w postaci maseczek i fartuchów. Teraz szpitale apelują o oddawanie krwi i osocza przez ozdrowieńców z COVID-19. Służba więzienna odpowiedziała na ten apel i zorganizowała akcję, która w tym roku przyjęła postać dzielenia się własną krwią i osoczem – mówi mjr Paulina Ryś-Gonera

Od początku tego tygodnia na dużą skalę ruszyła akcja oddawania osocza i krwi przez pracowników i funkcjonariuszy SW. Weźmie w niej udział 674 funkcjonariuszy, z których 298 odda krew, a 376 – odda w sumie ponad 240 litrów osocza. W ten sposób więziennicy pomogą około 1500 osobom chorym na COVID-19, zapewne w wielu przypadkach dzięki oddanemu osoczu po prostu ratując im życie.
Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kulach włączył się do akcji „Oddaj osocze i krew”. Funkcjonariusze oddali krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Oddziale w Częstochowie. W dobie pandemii koronawirusa krew stała się towarem deficytowym. Wielu honorowych krwiodawców odkłada obecnie postanowienie o oddaniu krwi na czasy po pandemii. Powodem tego jest najczęściej obawa o swoje zdrowie i życie, ponieważ niektórzy krwiodawcy uważają, że w stacjach krwiodawstwa są zagrożeni zarażeniem.
– Braki w dostawach krwi narastają – opisuje major Ryś-Gonera, rzeczniczka dowództwa COSSW w Kulach. – Komendant COSSW ppłk Dariusz Małolepszy podkreślił, że osobom, które w tym trudnym czasie oddają krew i osocze, należą się wyrazy podziękowania i szacunku za to, że cząstką siebie wsparli potrzebujących i po raz kolejny ruszyli z bezinteresowną pomocą dla innych ludzi – dodaje.
Więziennicy od lat uczestniczą w akcjach oddawania krwi, więc tym razem akcję różni od poprzednich głównie to, że oddawane jest też osocze – i odbywa się to w sytuacji, gdy związek między tym działaniem a ratowaniem życia innych osób jest możliwy do wykazania w sposób tak bardzo bezpośredni. Wiele jest wszak apeli o osocze dla osób przebywających w szpitalach i ciężko przechodzących chorobę. Każdy więc zdaje sobie sprawę, jak to jest potrzebne. Można by w zasadzie przyjąć za pewnik, że w szeregach służby więziennej znalazłoby się jeszcze znacznie więcej honorowych dawców krwi, gotowych oddać osocze, niż liczba wyżej wymieniona. Jak jednak wiemy, obecnie chorych ratuje osocze ozdrowieńców. A liczba takich osób w tej mundurowej formacji jest stosunkowo niewielka. Po postu dzięki wdrożonym zasadom bezpieczeństwa w sumie niewielu więzienników zakaziło się koronawirusem.
– Na terenie całego kraju we wszystkich jednostkach penitencjarnych wdrożono nadzwyczajne zasady bezpieczeństwa, które są rygorystycznie przestrzegane. Wraz z inspektorami sanitarnymi przeanalizowano szeroki zakres rozwiązań, które mogą chronić przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa w zakładach karnych. Efektem tych analiz były kolejne decyzje wprowadzające różne środki bezpieczeństwa. Wszystkim wchodzącym na teren jednostek penitencjarnych mierzy się temperaturę, w uzgodnieniu z sędziami penitencjarnymi tymczasowo ograniczane są widzenia i praca osadzonych na zewnątrz zakładów karnych. Kilka razy dziennie dezynfekowane są miejsca często używane, jak klamki czy poręcze. Funkcjonariusze pełniący służbę wyposażeni są w środki ochrony indywidualnej – maseczki, rękawiczki i przyłbice. Wszystkie jednostki penitencjarne zostały zaopatrzone w zapas wirusobójczych płynów dezynfekcyjnych, środków higienicznych i medycznych. Uruchomiono także specjalne izolatoria, do których przyjmowane są osoby pozbawione wolności, zakażone COVID-19 skąpoobjawowym, w dobrym stanie ogólnym, co do których lekarz zakaźnik nie stwierdził wskazań do leczenia w warunkach szpitalnych. Osoba taka przebywa w oddzielnym budynku, w całkowitej izolacji, gdzie ma kontakt wyłącznie z personelem medycznym – informuje oficer prasowa ośrodka w Kulach.
Mamy więc okazję wejrzeć w sposób zorganizowania działania także tej szczególnej służby w tych niezwykłych i niebezpiecznych czasach. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kule

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Kule

W końcu będzie dobra droga powiatowa

Jarosław Jędrysiak15 sierpnia 2023

Ćwiczyli działanie w sytuacji kryzysowej

Jarosław Jędrysiak21 grudnia 2022

Będą popularyzować krwiodawstwo

Jarosław Jędrysiak28 września 2021

Wyszkolili podoficerów, przekazali sprzęt

Jarosław Jędrysiak14 czerwca 2021

„Służymy pomocą – mamy to we krwi”

Jarosław Jędrysiak14 marca 2021

To kiedy remont drogi?

Jarosław Jędrysiak23 listopada 2020