Wręczyca Wielka, powiat

Stowarzyszenie Aktywna Jura dla kombatantów

Akcja „Wdzięczni Bohaterom” została sfinansowana ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Akcję „Razem dla Bohatera” udało się zrealizować dzięki wsparciu z budżetu Województwa Śląskiego.
Stowarzyszenie Aktywna Jura dla kombatantów

AKCJA. Przed świętami Bożego Narodzenia do 50 kombatantów i osób represjonowanych oraz 50 działaczy NSZZ „Solidarność” z Częstochowy, powiatu myszkowskiego, kłobuckiego, zawierciańskiego i częstochowskiego trafiły świąteczne paczki z produktami spożywczymi, chemicznymi i higienicznymi. Wszystko za sprawą Stowarzyszenia Aktywna Jura, którego członkowie i wolontariusze zorganizowali dwie akcje – „Wdzięczni Bohaterom” i „Razem dla Bohatera”. Ambasadorką akcji była europoseł Jadwiga Wiśniewska

Wśród obdarowanych byli m.in. Anna Rakocz, przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Fabryce Papieru w Częstochowie i uczestniczka 8-dniowego strajku w częstochowskim Klubie „Ikar”, Lesław Oleksiak, były pracownik z Myszkowskich Zakładów Metalurgicznych „Mystal”, działacz „Solidarności” i członek Komitetu Strajkowego, a także Czesław Świerczyński, były pracownik Huty Katowice, wyrzucony z pracy wraz z małżonką i internowany niemal przez cały stan wojenny. Podczas spotkań nie zabrakło szczerych rozmów i pełnych wzruszeń wspomnień.
– To był dla mnie trudny czas, byłem internowany w sześciu różnych miejscach. Kiedy mnie zabierali, moja małżonka była w piątym miesiącu ciąży z naszym drugim dzieckiem. Syn Bożydar urodził się bez mojej obecności. Mogłem zobaczyć go dopiero na chrzcinach – wspominał pan Czesław Świerczyński.
– Cieszę się bardzo, bo wiem, że Polska będzie nadal, bo jest młodzież, która pamięta o historii naszej ojczyzny i jest świadoma, że za wolność, suwerenność i solidarność trzeba było drogo zapłacić.
Stowarzyszenie Aktywna Jura dostarczyła kartki i stroiki wraz ze świątecznymi paczkami do weteranów II wojny światowej, osób represjonowanych i działaczy NSZZ „Solidarność”, którzy w tym roku obchodzą 40. rocznicę powstania związku.
– Gratuluję Stowarzyszeniu Aktywna Jura organizacji świątecznych akcji, które są doskonałą okazją, żeby wyrazić wdzięczność i pamięć o tych, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość. Miałam okazję razem z wolontariuszami odwiedzać bohaterów. Były to niezwykłe, wzruszające spotkania. Szczególnie cenne jest to, że inicjatywy te łączą pokolenia. Młodzież i dzieci przygotowały stroiki, a także kartki świąteczne z życzeniami, wkładając w to serce. Jest to dla nich żywa lekcja historii, poznają świadectwo życia bohaterów i ich walkę o suwerenność naszej ojczyzny – mówiła europoseł Jadwiga Wiśniewska.
– Ze świątecznymi paczkami dotarliśmy do bohaterów, którzy swoją niezłomną postawą dają do dziś przykład kolejnym pokoleniom, noszą w sercu solidarnościowe i niepodległościowe ideały. Jestem przekonany, że mogliśmy sprawić im radość w tym przedświątecznym czasie i pokazać, że o nich pamiętamy. Uśmiech i łzy wzruszenia na twarzach bohaterów są najlepszym dowodem na to, że było warto – mówił Marcin Kurek, prezes Stowarzyszenia Aktywna Jura. (oprac. red.)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wręczyca Wielka, powiat

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Wręczyca Wielka, powiat

W końcu montaż defibrylatorów

Jarosław Jędrysiak8 grudnia 2020

Piętnasty festiwal folkloru

Jarosław Jędrysiak5 października 2020

Nie masz numeru, to zabulisz

Jarosław Jędrysiak19 maja 2020

Nie żyje Władysław Kłak, który „piłkę nożną kochał miłością platoniczną”

Stanisław Wrzesiński15 maja 2020

Chłodny Dzień Strażaka

Jarosław Jędrysiak26 maja 2019