Kraj

Będzie zakaz fajerwerków w Sylwestra? Jest komentarz premiera

Będzie zakaz fajerwerków w Sylwestra? Jest komentarz premiera

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej potwierdził, że rząd nie wprowadza w sylwestrową noc godziny policyjnej ani zakazu używania fajerwerków. Po raz kolejny zaapelował do Polaków, aby świętowali nowy rok „spokojnie i w domach”.

Kwarantanna narodowa, ogłoszona przed tegorocznym Bożym Narodzeniem, zacznie obowiązywać od 28 grudnia. Szereg nowych obostrzeń dotyczy przede wszystkim handlu (zamknięcie galerii poza sklepami spożywczymi i aptekami) i hoteli (zamknięcie nawet dla osób podróżujących służbowo). Nowe restrykcje mają obowiązywać do 17 stycznia 2021 roku, kiedy zakończą się również 2-tygodniowe ogólnopolskie ferie zimowe dla uczniów.

Premier Mateusz Morawiecki na niedzielnej konferencji prasowej odniósł się przede wszystkim do rozpoczętego narodowego programu szczepień przeciwko COVID-19. Rano 27 grudnia w Warszawie zaszczepiono pierwsze pielęgniarki i lekarzy. Podobne akcje odbyły się w szpitalach w całej Polsce.

Konferencja premiera 28.12. Czy będzie zakaz sprzedaży fajerwerków?
W sylwestrową noc rząd zapowiedział wprowadzenie obostrzeń w przemieszczaniu się. Taki zapis znalazł się również w rozporządzeniu rządowym opublikowanym 21 grudnia. 

– Wiemy, że wirus działa z opóźnieniem dwu-, trzytygodniowym i rzeczywiście, wdrożyliśmy nowe obostrzenia, uprzedzając niejako wzrost zakażeń na początku stycznia, bo obawiamy się, że on może nastąpić na skutek nieco wzmożonego ruchu handlowego, w przemieszczaniu się, kontaktów społecznych, z którymi mieliśmy do czynienia w połowie grudnia – mówił premier.

Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków, żeby tegorocznego Sylwestra „spędzić tylko w kameralnym gronie”. – Tylko niektóre grupy zawodowe, które potrzebują móc korzystać z bazy hotelowej, będą mogły z nich korzystać. Prosimy o pozostanie w domu – doprecyzował.

Co wiecej – szef rządu wprost powiedział, że w noc sylwestrowa nie jest wprowadzana godzina policyjna, ponieważ do tego potrzebny jest jeden z konstytucyjnych stanów nadzwyczajnych. – My godziny policyjnej nie wdrażamy, bo aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy za zgodą prezydenta wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam wszystkie instrumenty poza godziną policyjną – dodał.

Na wprost zadane przez naszą redakcję pytanie o brak zakazu sprzedaży fajerwerków przy zakazie przemieszczania się w sylwestrową noc, premier nie odpowiedział. Warto podkreślić, że takie ograniczenia obowiązują w innych państwach europejskich. Zakaz używania fajerwerków w Sylwestra jest np. w Niemczech.

2 komentarze

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Kraj

Zainteresowanie wyjazdami jest o ⅕ mniejsze niż w ubiegłym roku

Marcin Syguda2 czerwca 2022

Przemysław Czarnek: Od 1 września do szkół wróci przysposobienie obronne

Marcin Syguda18 marca 2022

Kierowcy ze Słowacji na polskich stacjach benzynowych. Wszyscy tankują do pełna, większość także do kanistrów

Marcin Syguda2 lutego 2022

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w całej Polsce

Marcin Syguda29 sierpnia 2021

Chcesz wybudować dom? Te projekty pobierzesz za złotówkę

Marcin Syguda14 sierpnia 2021

Cyfryzacja minus. Dowód tylko w urzędzie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2021