Kraj

Pogoda. Bestia ze wschodu przyniesie potężny atak zimy w Polsce

Getty Images
Pogoda. Bestia ze wschodu przyniesie potężny atak zimy w Polsce

Wraz z nadejściem nowego roku pogoda w Polsce ulegnie radykalnej zmianie. Do głosu dojdą rozległe wyże znad Syberii. Ośrodki baryczne przemieszczając się w stronę wschodnią zaczną sprawdzać zimne masy powietrza także do Polski. W drugiej połowie przyszłego tygodnia duża ilość wilgoci i niskie temperatury sprawią, że zachód i południe Polski zostaną przykryte śniegiem.

Rozkład pola barycznego nad Europą ulega zmianie
Zbliżający się znad Skandynawii chłodny front atmosferyczny przyczyni się do załamania pogody w Polsce. Wraz z ogromnym układem wysokiego ciśnienia znajdującym się nad Syberią potocznie zwanym przez meteorologów, „Bestią ze wschodu” przyniesie w Polsce nocami nawet 10-stopniowy mróz. Znacznie zimniej będzie na Podhalu, gdzie temperatura spadnie o porankach w drugiej dekadzie stycznia nawet do -15/-20 st. C. Uderzenie zimna czeka nas już po pierwszym weekendzie stycznia zacznie się coraz potężniejsza adwekcja zimnego powietrza pochodzenia arktycznego. Pod koniec przyszłego tygodnia nawet w ciągu dnia ta masa obejmie wszystkie regiony Polski. Do 3 stycznia regiony Polski zachodniej i południowej mają być jeszcze w ciepłych polarnomorskich, dlatego w tych regionach słupki rtęci będą przekraczać w sobotę 5 stopni.

W Polsce z każdym dniem coraz zimniej. Przybędzie intensywnych opadów śniegu!
Już w poniedziałek i wtorek, 4-5 stycznia front z opadami obejmie również Warmię i Mazury, północną i zachodnią część Wielkopolski, Ziemię Lubuską oraz zachodnią część Dolnego Śląska. Oprócz Pomorza padać zacznie na Kujawach, Żuławach, a już około południa na zachodzie i Warmii. Jednocześnie na wybrzeżu deszcz przejdzie w śnieg. Nad resztą Polski jeszcze pogodnie i sucho, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym.

W środę, 6 stycznia front chłodny będzie wędrował w głąb Polski. Pochmurnie z opadami deszczu przechodzącymi w deszcz ze śniegiem i śnieg będzie na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy Mazowsza, Kujawach, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Na Pomorzu po przejściu frontu pojawią się rozpogodzenia, a opady przejściowo zanikną. W centrum, na Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu, południu i wschodzie Mazowsza wciąż pogodnie i sucho, za wyjątkiem Lubelszczyzny, południowej części Mazowsza. Do czwartku miejscami na południu i zachodzie Polski spadnie nawet 5-10 cm śniegu. Na tym jednak nie koniec. Do 10 stycznia szansa na śnieg wzrośnie w całej Polsce.

Zimne masy powietrza sprawią, że na termometrach pojawi się od -2 st. C na Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz na północy Mazowsza. Na pozostałym obszarze nieco cieplej 0 st. C, na południowym wschodzie i zachodzie ma być cieplej do 1 st. C.

Na Ziemi Lubuskiej, na Górnym Śląsku i w Małopolsce nocami spadki temperatur do -6 st. C , w zachodniej Małopolsce i Ziemi Łódzkiej do -4 st. C. Jedynie na północy i wschodzie będzie więcej chmur i mgieł. Na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, wschodzie Mazowsza i Podlasiu pojawi się śnieg i śnieg z deszczem, tam też najcieplej do 0 st. C. Na Kujawach, Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku -2 st. C

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Kraj

Zainteresowanie wyjazdami jest o ⅕ mniejsze niż w ubiegłym roku

Marcin Syguda2 czerwca 2022

Przemysław Czarnek: Od 1 września do szkół wróci przysposobienie obronne

Marcin Syguda18 marca 2022

Kierowcy ze Słowacji na polskich stacjach benzynowych. Wszyscy tankują do pełna, większość także do kanistrów

Marcin Syguda2 lutego 2022

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w całej Polsce

Marcin Syguda29 sierpnia 2021

Chcesz wybudować dom? Te projekty pobierzesz za złotówkę

Marcin Syguda14 sierpnia 2021

Cyfryzacja minus. Dowód tylko w urzędzie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2021