Pozostałe artykuły

Konflikt wewnętrzny – norma czy dysfunkcja?

Konflikt wewnętrzny – norma czy dysfunkcja?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ludzka osobowość jest niezwykle złożona, a może to się objawiać wieloma rozmaitymi zachowaniami. Wszystko z uwagi na wewnętrzne postaci, jakie właśnie posiadamy. Zdarzają się sytuacje, że każda z nich będzie chciała czegoś innego i wówczas psychologia mówi o zjawisku zwanym konfliktem wewnętrznym. Kiedy może się przejawiać? W najróżniejszych sytuacjach. To może być ważna decyzja życiowa, która może zaważyć na całej naszej dalszej egzystencji lub osób bliskich. Z drugiej strony mogą to być jakieś pomniejsze decyzje nawet rozrywkowe, gdy nie możemy się zdecydować na hazard w Polsce albo, który film obejrzeć. Wszystko zależy od tego jak bardzo istotne są dla nas konkretne tematy. Najważniejsza będzie dla nas to, aby sobie radzić z takimi problemami mentalnymi.
Dlaczego doświadczamy konfliktów wewnętrznych?
Niejednokrotnie na pewno w naszym życiu zastanawialiśmy się nad tym, dlaczego będziemy doświadczali takich wewnętrznych dysonansów decyzyjnych. Każdy z nas zresztą może ich doświadczyć z różnym natężeniem. Wszystko zależy od tego, jaki mamy charakter i czy jesteśmy osobami spokojnymi, czy też nie oraz jaką egzystencję prowadzimy. Jeżeli jest to intensywne życie, które codziennie dostarcza nam wielu bodźców poprzez przebywanie w różnych miejscach i kontakt z różnymi osobami, to tych konfliktów możemy mieć więcej, choć to także zależy od naszej osobowości oraz genów.
Trzeba dać sobie uświadomić, że człowiek jako istota nie jest monolitem. W każdej osobowości mieści się masa aspektów. Często może to oznaczać niezwykle bogatą i interesującą osobowość. Gorzej, jeżeli wszystkie te nasze wewnętrzne postaci będą chciały iść w inną stronę. To też może oczywiście oznaczać intensywny rozwój. Z drugiej strony, jeżeli te nasze wewnętrzne osoby będą funkcjonowały nieświadomie, to możemy mieć sporo problemów.
Wewnętrzne dylematy
Takie wewnętrzne refleksje i rozbieżności w podejmowaniu decyzji mogą się skończyć albo decyzjami źle podjętymi lub bezruchem i brakiem aktywności. Nie brakuje sytuacji, że taki wewnętrzny konflikt będzie nas sparaliżować. A mogą to być kłopoty bardzo duże. Mogą przecież oznaczać zakończenie związku w gruncie rzeczy udanego lub trwanie w reakcji toksycznej. To samo może dotyczyć sfery zawodowej. Możliwe, że zbyt pochopnie podjęliśmy decyzję o zwolnieniu albo nie do końca jesteśmy świadomi tego, że pracujemy w miejscu, gdzie nasza kreatywność nie ma ujścia lub jesteśmy poddawani mobbingowi. Duże znaczenie ma też na przykład negatywna ocena własnej osobowości. Kłopot może się pojawić, gdy upieramy się na przykład przy tym, że jesteśmy osobami silnymi i zdyscyplinowanym, a w efekcie okazuje się, że wcale tak nie jest i od razu to widać.
Jak radzić sobie z wewnętrznym konfliktem?
Jeśli chodzi o rozwiązanie takich problemów, to wszystko zależy od tego, jaka jest ich skala. Jeżeli są małe i niezbyt istotne, to czasem możemy zauważyć, że w ogóle o nich zapominamy i tak naprawdę nie mają one wpływu na nasze życie. Jeżeli jednak taka dysfunkcja przeradza się prawdziwą obsesję albo blokuje nasze normalne funkcjonowanie w życiu osobistym i zawodowym, to konieczne są zdecydowane kroki.
Najlepiej jest udać się do gabinetu zaufanego terapeuty. Taki specjalista będzie mógł ocenić, skąd bierze się nasza postawa i czy przypadkiem nie ma ona źródła w naszej przeszłości albo nawet w dzieciństwie. Niejednokrotnie się zdarza na przykład w przypadku osób bardzo mocno niezdecydowanych przekonanych, że wychodzą z założenia, iż nigdy nie można być słabym, lub że w dzieciństwie była wobec nich używana siła, a więc tak naprawdę przemoc. Dlatego pomoc będzie niezbędna.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe artykuły

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Pozostałe artykuły

Magazyny energii – czy rzeczywiście warto w nie inwestować?

Ewa Chojnacka18 grudnia 2023

Sezon smogowy w pełni

Ewa Chojnacka11 grudnia 2023

Operat szacunkowy a rynek nieruchomości: Jak trendy rynkowe wpływają na wyceny?

Redakcja6 października 2023

TAURON napędza Hokej Ligę i Polską Ligę Hokeja Kobiet

Redakcja1 września 2023

Startuje nowa kampania edukacyjna Fundacji Enea

Redakcja25 sierpnia 2023

W trosce o Polaków Grupa Enea dba o bezpieczeństwo energetyczne kraju

Marcin Syguda21 sierpnia 2023