Pozostałe artykuły

Bezpieczna relacja z cyberprzestrzenią jest możliwa?

Bezpieczna relacja z cyberprzestrzenią jest możliwa?

Media społecznościowe stały się oczywistym elementem naszego codziennego i egzystencjalnego krajobrazu. Szczególnie szybko przyzwyczaiły się do nich młode osoby. Już nawet dzieci zakładają sobie konta na różnych serwisach, a korzystanie z internetu jest czymś absolutnie naturalnym. Dlaczego takie portale nas szczególnie fascynują? Konieczność obcowania nawet wirtualnie z innymi osobami jest wyrazem naszych elementarnych potrzeb społecznych. Naturalna potrzeba komunikowania szczególnie będzie widoczna u nastolatków i dzieci. Okazuje się, że statystycznie częściej korzystamy z Facebooka lub innych serwisów społecznościowych aniżeli gramy, chociażby w hazard w Polsce. Oczywiście może to budzić pewne obawy u dorosłych opiekunów. Tak jak w przypadku każdego innego zjawiska, tu mogą się przecież też pojawiać nawet uzależnienia. Dlatego trzeba wiedzieć, co zrobić, aby dziecko miało bezpieczną relację z komputerem i przestrzenią internetową w tym z mediami społecznościowymi.
Media społecznościowe to całe życie?
Aby zrozumieć problem, czy też raczej zagadnienie mediów społecznościowych, trzeba sobie uzmysłowić, czym jest takie zjawisko dla współczesnego nastolatka. Młode pokolenie, które jest wychowane w dobie mediów cyfrowych, całkiem inaczej patrzy na rzeczywistość. Takie osoby nie potrafią sobie wyobrazić nawet sytuacji, gdyby komputery lub telefony komórkowe miały nagle przestać istnieć albo Facebook nagle zniknąłby by z przestrzeni wirtualnej. Dla wielu osób jest to wręcz cały świat. To właśnie w tej sferze młodzi ludzie mogą zaspokajać swoje potrzeby dotyczące tożsamości, ale także przynależności do grupy. Okazuje się, że tylko tu często mogą liczyć na uznanie i możliwości prezentacji swojej osoby, znacznie częściej niż grając np. w opcji multiplayer w mystery jack. Statystyki zresztą mówią same za siebie. Jeśli chodzi o polską młodzież, z mediów społecznościowych korzysta aż 92 % nastolatków.
Które media społecznościowe są preferowane?
Oczywiście młode osoby mają swoje ulubione serwisy społecznościowe. Zainteresowanie jest na tyle duże, że przeciętny nastolatek używa mniej więcej od 3 do 4 tego typu aplikacji. Najbardziej popularne to oczywiście:
Facebook messenger
Youtube
Snapchat
Facebook
Interesujące są również inne dane statystyczne, które mówią bardzo dużo młodych osobach. Badania wskazują, że 20 % polskich nastolatków potwierdza, że treści, które są przez nich publikowane na portalach społecznościowych, nie są prawdziwe. Natomiast, co trzecia młoda osoba przyznała się, że jest uzależniona od social media. Co czwarty nastolatek z kolei przyznał, że z dużą częstotliwością lub zawsze sprawdza po opublikowaniu posta, jakie są reakcje. Kontrolowane są głównie lajki. To one są właśnie najczęściej wyczekiwane przez użytkowników, ponieważ u dużej ilości młodych osób pokrywają deficyt uznania w życiu osobistym. Warto dodać, że niestety już co piąty nastolatek potwierdza, że właściwie nie ma pojęcia, w jaki sposób chronić w przestrzeni internetowej swoją prywatność.
Zagrożenia mediów społecznościowych
Oczywiście to, że bardzo duża ilość młodych osób będzie korzystać z mediów społecznościowych, nie znaczy, że są one całkowicie bezpieczne. Na pewno dorośli powinni trzymać rękę na pulsie. Temat jest zresztą opisywany szeroko przez naukowców i psychologów. Ta przestrzeń to bardzo specyficzna forma spędzania wolnego czasu. Szczególnie w kontekście pandemii koronawirusa jest to bardzo znaczący substytut rzeczywistych kontaktów społecznych. Niestety okazuje się, że takie powierzchowne i nie do końca przecież autentyczne relacje nie mogą być tak naprawdę stuprocentowym sposobem na trwałe budowanie więzi społecznych. Młodzi ludzie jednak tak właśnie często postrzegają ten mechanizm i on staje się modelowy i wpływa na postrzeganie relacji międzyludzkich, a także poczucie wartości.
Jak kontrolować social media?
Najważniejszym zadaniem, które stoi przed rodzicami, jest właściwe dawkowanie kontaktów w przestrzeni wirtualnej. Warto kontrolować, ile czasu dziecko będzie spędzać przed ekranem, a w szczególności właśnie w mediach społecznościowych. Jeżeli będzie to zbyt długi czas i w konsekwencji zaniedbywane będą obowiązki, to już powinna się nam zaświecić czerwona lampka. Podstawowym wskaźnikiem jest po prostu zdrowy umiar.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pozostałe artykuły

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Pozostałe artykuły

Magazyny energii – czy rzeczywiście warto w nie inwestować?

Ewa Chojnacka18 grudnia 2023

Sezon smogowy w pełni

Ewa Chojnacka11 grudnia 2023

Operat szacunkowy a rynek nieruchomości: Jak trendy rynkowe wpływają na wyceny?

Redakcja6 października 2023

TAURON napędza Hokej Ligę i Polską Ligę Hokeja Kobiet

Redakcja1 września 2023

Startuje nowa kampania edukacyjna Fundacji Enea

Redakcja25 sierpnia 2023

W trosce o Polaków Grupa Enea dba o bezpieczeństwo energetyczne kraju

Marcin Syguda21 sierpnia 2023