Kraj

Kontrowersyjny pomysł. Bezwarunkowe 1200 zł dla każdego Polaka

Kontrowersyjny pomysł. Bezwarunkowe 1200 zł dla każdego Polaka

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy przewiduje przyznanie 1200 zł dorosłemu i 600 zł dziecku. Na jakich zasadach byłoby przyznawane nowe świadczenie? Polski Instytut Ekonomiczny przyjrzał się sprawie bliżej.

Projekt dochodu podstawowego zakłada wypłacanie przez państwo wszystkim obywatelom stałego, comiesięcznego świadczenia finansowego. Prawo do świadczenia miałaby każda osoba przez całe swoje życie, niezależnie od tego, czym się zajmuje i jakie ma źródła utrzymania.

Świadczenie miałoby pomóc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb obywateli. Program przewiduje wypłacanie co miesiąc 1200 zł osobie dorosłej i dodatkowe 600 zł dla dziecka. Budżet państwa rocznie kosztowałoby to około 376 mld zł. Jak czytamy w opracowaniu kancelarii senatu, celem inicjatywy jest wyeliminowanie ubóstwa.

Wady i zalety Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego
W swoim raporcie Polski Instytut Ekonomiczny zauważa zarówno plusy jak minusy koncepcji gwarantowanego przez państwo świadczenia finansowego:

Dochód gwarantowany mógłby odpowiadać na zmieniające się potrzeby współczesnych społeczeństw. Wynika to m.in. z nierównego dostępu do świadczeń socjalnych w przypadku elastycznych form zatrudnienia, czy też zmniejszającego się zapotrzebowania na niektóre kwalifikacje pracowników. Świadczenie wypłacane każdej osobie bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków mogłoby więc być odpowiedzią na ewentualne luki obecnego systemu zabezpieczeń i pomocy społecznej.

Jednakże, wprowadzenie w życie projektu Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego znacząco obciążyłoby budżet państwa:

Koszt sfinansowania Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego przy założeniu świadczeń w wysokości 1200 PLN dla osób w wieku produkcyjnym i 600 PLN dla dzieci wyniósłby 376 mld PLN rocznie. Sfinansowanie takiego programu wymagałoby wzrostu podatków, zadłużenia, bądź rezygnacji ze znacznej części obecnych wydatków socjalnych państwa.

Co o Bezwarunkowym Dochodzie Podstawowym sądzą Polacy?
Jak się okazuje, o koncepcji dochodu podstawowego wie stosunkowo niewielu rodaków. Zaledwie 13 proc. dorosłych poświadczyło, że słyszało o projekcie i śledzi toczącą się na jego temat dyskusję.

Zasadniczo co drugi Polak w wieku produkcyjnym popiera projekt. Koncepcja świadczenia finansowego odpowiada większości osób, które nie posiadają stałego źródła dochodu – zajmują się domem lub są bezrobotne, mają podstawowe wykształcenie oraz znajdują się przedziale wiekowym 18-25 lat.

Jedynie 48 proc. osób aktywnych zawodowo i 44 proc. emerytów akceptuje gwarantowane świadczenie pieniężne od państwa. 73 proc. pracujących Polaków zadeklarowało kontynuację pracy w przypadku otrzymania dochodu gwarantowanego.

Odsetek pozytywnych opinii spada wraz z uwzględnieniem źródeł i sposobów na jego sfinansowanie. Tylko co trzecia ankietowana osoba uznałaby to rozwiązanie, jeśli oznaczałoby wzrost podatków. Co czwarty obywatel zaakceptowałby takie rozwiązanie, gdyby wymagało ono wzrostu zadłużenia kraju.

źródło: o2.pl

2 komentarze

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kraj

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Kraj

Zainteresowanie wyjazdami jest o ⅕ mniejsze niż w ubiegłym roku

Marcin Syguda2 czerwca 2022

Przemysław Czarnek: Od 1 września do szkół wróci przysposobienie obronne

Marcin Syguda18 marca 2022

Kierowcy ze Słowacji na polskich stacjach benzynowych. Wszyscy tankują do pełna, większość także do kanistrów

Marcin Syguda2 lutego 2022

Nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany w całej Polsce

Marcin Syguda29 sierpnia 2021

Chcesz wybudować dom? Te projekty pobierzesz za złotówkę

Marcin Syguda14 sierpnia 2021

Cyfryzacja minus. Dowód tylko w urzędzie

Jarosław Jędrysiak11 sierpnia 2021