Gospodarka

Praca zdalna doczeka się ustawy. To koniec 8-godzinnego dnia pracy?

Praca zdalna doczeka się ustawy. To koniec 8-godzinnego dnia pracy?

Kodeks pracy czekają spore zmiany, które wymusiła pandemia koronawirusa. Uregulowania doczeka się praca zdalna, a – jak podkreśla wiceminister pracy – standard pracy po 8 godzin dziennie nie będzie już taki wszechobecny.

– Pewien standard pracy ośmiogodzinnej nie będzie już taki wszechobecny. Wszyscy przekonaliśmy się, że praca zdalna jest równie wartościowa, jak praca stacjonarna – przekonuje w programie „Rządowa ława” Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Minister dodała, że najpewniej pracownicy będą podpisywali coraz więcej umów, w których będzie wpisywana praca hybrydowa lub praca zdalna.

Nim to się jednak stanie, przepisy należy uregulować, a do tego konieczna jest zmiana kodeksu pracy. Rząd już nad tym pracuje.

Minister Michałek zapewniła też, że ustawa rozstrzygnie co z kosztami związanymi ze świadczeniem przez pracownika pracy zdalnej, tj. kosztów energii elektrycznej czy dostępu do internetu i telefonu. – Taki konkretny zakres kosztów będzie musiał być ustalony w zakładzie pracy – stwierdziła.

Michałek dodała, że kwestia kosztów amortyzacji sprzętu służbowego wykorzystywanego w prywatnych celach w domu też będzie mogła zostać odzwierciedlona w stosownych regulacjach.

Zdaniem minister, praca zdalna będzie ogromną szansą dla tych osób, które muszą być w domu, czy to z racji opieki nad dzieckiem, czy nad osobą niepełnosprawną.

– Dzięki tym regulacjom pracodawcy będą chętniej zatrudniać właśnie takie osoby – okaże się, że są one znakomitymi pracownikami mimo tego, że mają dodatkowe obowiązki w postaci opieki nad kimś – powiedziała.

Jak podkreśliła, praca zdalna ma być wyborem dla obu stron – pracownika i pracodawcy. Nie ma mowy o przymusie wysyłania kogokolwiek na pracę zdalną, ale też nie ma mowy o tym, że wniosek o pracę zdalną ze strony pracownika będzie dla pracodawcy wiążący.

2 komentarze

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gospodarka

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Gospodarka

Braknie nabiału, mięsa, piwa?

Jarosław Jędrysiak26 sierpnia 2022

500 plus dla małżeństw? Jest propozycja.

Marcin Syguda13 czerwca 2022

Wstrząs będzie ogromny. Mowa o rynku żywności.

Marcin Syguda6 kwietnia 2022

Wojna wpływa na TIR-y

Jarosław Jędrysiak14 marca 2022

UOKiK: 140 mln zł kary dla sieci Kaufland

Marcin Syguda3 stycznia 2022

Premie dla młodych rolników i restrukturyzacja małych gospodarstw – wnioski do 30 czerwca

Marcin Syguda21 maja 2021