rolnictwo

Pomoc przy klęskach żywiołowych

Limit wsparcia na cały okres realizacji PROW 2014-2020 to 300 tys. złotych na rolnika i maksymalnie 80 proc. kosztów kwalifikowanych. ARCH.
Pomoc przy klęskach żywiołowych

ROLNICTWO. Ci rolnicy, których dotknęły straty z tytułu klęsk żywiołowych lub w związku z ASF, mogą od 11 marca składać w ARiMR wnioski o wsparcie z PROW 2014- 2020

To pomoc w ramach działania „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”. Przeznaczona dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych, jak powódź, deszcz nawalny, susza, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawina, grad, huragan, uderzenie pioruna. Albo straty wynikające z likwidacji zwierząt na mocy nakazu w związku z ASF. Wparcie dotyczy strat z roku składania wniosku i z dwóch lat ten rok poprzedzających.
Warunkiem ubiegania się o pomoc są straty co najmniej w wysokości 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej i dotyczące składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Wysokość strat określa komisja powołana przez wojewodę.
Limit wsparcia na cały okres realizacji PROW 2014-2020 to 300 tys. złotych na rolnika i maksymalnie 80 proc. kosztów kwalifikowanych. W przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych dotacja może być przyznana na inwestycje odtwarzające zniszczone składniki gospodarstwa, odbudowę zniszczonych budynków, zakup nowych maszyn lub urządzeń rolniczych. Z kolei rolnik, którego gospodarstwo zostało poszkodowane przez ASF, rekompensatę może otrzymać na inwestycje niezwiązane z hodowlą świń.
Wnioski można składać od 11 marca do 31 grudnia 2021 w oddziałach regionalnych ARiMR, w biurach powiatowych oraz w odpowiedni sposób pocztą i drogą elektroniczną. Bezpłatna infolinia ARiMR jest pod numerem 800-38-00-84. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rolnictwo

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w rolnictwo

ARMiR wciąż przyjmuje wnioski o premie

Jarosław Jędrysiak5 maja 2022

Zwrot za olej

Jarosław Jędrysiak9 sierpnia 2021

Dofinansowania wciąż do wzięcia

Jarosław Jędrysiak20 maja 2021

Wypalasz trawy? Zapomnij o dopłatach

Jarosław Jędrysiak21 kwietnia 2019

Rząd próbuje pomóc rolnikom

Jarosław Jędrysiak23 sierpnia 2018

Wnioski o płatności do połowy maja

Redakcja26 kwietnia 2017