rolnictwo

ARMiR wciąż przyjmuje wnioski o premie

Można mieć ułatwiony start w działalności poza rolnictwem. Może warto to przekalkulować. ARCH.
ARMiR wciąż przyjmuje wnioski o premie

ROLNICTWO. Do końca maja przedłużono termin naboru wniosków o premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Kto nie zdążył lub nie zdecydował się w starym terminie, który upłynął w tym tygodniu, ma jeszcze miesiąc

Wnioski przyjmują oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O „Premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” mogą wnioskować rolnicy, ich małżonkowie lub domownicy, którzy chcą rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej. Mogą to zrobić także ci, którzy co najmniej 2 lata wcześniej zawiesili bądź zakończyli działalność rolniczą, ale chcą ją wznowić. Wnioskodawcy powinni być ubezpieczeni w KRUS w pełnym zakresie – nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Ich gospodarstwo powinno być położone na terenie gminy wiejskiej lub gminy miejsko-wiejskiej (z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tysięcy mieszkańców). Po raz pierwszy o premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej mogą ubiegać się osoby, którym nie zostały przyznane płatności obszarowe.
Wysokość premii zależy od liczby utworzonych miejsc pracy i jest wypłacana w dwóch ratach. Jeśli biznesplan przewiduje jedno miejsce pracy, to możne otrzymać 150 tys. zł. Dwa stanowiskach to do 200 tys. zł, a trzy – do 250 tys. zł. W pierwszej racie dostaje się 80 procent środków (po prostu po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy w ciągu 9 miesięcy). 20 procent premii wypłacane będzie po rozliczeniu biznesplanu, o ile nastąpi to w ciągu 2 lat od wypłaty pierwszej raty, najdalej do 31 sierpnia 2025 roku.
Minimum 70 procent dofinansowania musi być wydane na inwestycje w środki trwałe. Reszta może być użyta na wydatki bieżące, jak płace czy ubezpieczenia.
Jakie działalności można rozpocząć z dofinansowaniem? Jest ich ponad 400. Wśród nich choćby prowadzenie sklepu spożywczego, naprawa pojazdów samochodowych, budownictwo, rzemiosło, usługi noclegowe czy turystyczne, opieka nad dziećmi lub osobami starszymi i tak dalej. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rolnictwo

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w rolnictwo

Zwrot za olej

Jarosław Jędrysiak9 sierpnia 2021

Dofinansowania wciąż do wzięcia

Jarosław Jędrysiak20 maja 2021

Pomoc przy klęskach żywiołowych

Jarosław Jędrysiak17 marca 2021

Wypalasz trawy? Zapomnij o dopłatach

Jarosław Jędrysiak21 kwietnia 2019

Rząd próbuje pomóc rolnikom

Jarosław Jędrysiak23 sierpnia 2018

Wnioski o płatności do połowy maja

Redakcja26 kwietnia 2017