Region

Oszukana „na zagraniczną paczkę”

Wszelkie telefoniczne wezwania z nakazem zapłaty za paczkę zagraniczną należy zgłaszać policji (nr tel. 997 lub112). ARCH.
Oszukana „na zagraniczną paczkę”

UWAGA. Mieszkanka województwa śląskiego dostała informację, że czeka na nią paczka z zagranicy. Następne otrzymała kilka wiadomości, z których wynikało, że przesyłka została zatrzymana do kontroli celnej. Osoba kontaktująca się z kobietą nakazała zapłatę kilku tysięcy złotych należności celno-podatkowych i ubezpieczenia. Powodem było zagrożenie bezpieczeństwa międzynarodowego. Wpłata pieniężna miała być gwarancją wydania przesyłki i odstąpienia od dalszej kontroli celnej

Pod presją licznych wiadomości, które rzekomo pochodziły od organów celno-podatkowych, kobieta dokonała płatności na kilkanaście tysięcy złotych, a miała wpłacić jeszcze kolejną dużą kwotę. Cała sprawa okazała się oczywiście oszustwem – po wpłacie pieniędzy kontakt z „celnikami” się urwał.
O tym trzeba pamiętać
Organy celne przy odprawie celnej przesyłek w obrocie pocztowym – gdy są pobierane należności przywozowe związane z importem – zawsze wydają decyzję wymiarową w formie pisemnej. Nigdy nie jest to informacja telefoniczna ani e-mailowa.
Każda przesyłka pocztowa ma indywidualny numer, który pozwala sprawdzić, co się dzieje z paczką. Jeśli paczka jest zatrzymana do kontroli celnej, wyświetla się stosowny komunikat. Nigdy nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy. Wszelkie telefoniczne wezwania z nakazem zapłaty za paczkę zagraniczną należy zgłaszać policji (nr tel. 997 lub112). Szybkie zgłoszenie oszustwa zwiększa szanse na zatrzymanie sprawcy oraz odzyskanie wyłudzonych pieniędzy. (as)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Więcej w Region

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Ukrywał się 24 lata, ale w końcu go złapali

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2024