Krzepice, powiat

Ile się płaci za bezdomne zwierzę?

Samo oddanie psiaka do schroniska to dla gminy koszt liczony w tysiącach.
Ile się płaci za bezdomne zwierzę?

FINANSE. Gminy spełniają teraz cykliczny obowiązek uchwalania programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Krzepicki ratusz zdecydował się zainteresować mieszkańców tym, jakie koszty dla samorządu wynikają z problemem bezdomnych zwierząt

Bezpańskie zwierzęta – w praktyce głównie chodzi o psy i koty – to dla gmin wydatki. Wiadomo, że gdy pojawia się gdzieś bezdomny pies, mieszkańcy oczekują, że zostanie wyłapany, aby nie stwarzał zagrożenia. Nieco rzadziej mieszkańcy zdają sobie sprawę, że „oddanie do schroniska” to nie jest coś, co w przypadku samorządu odbywa się bezpłatnie.
Program opieki nad zwierzętami i zapobiegania bezdomności zwierząt na rok 2021, który uchwalono w gminie Krzepice na ostatniej sesji – tak jak się go uchwala też w innych gminach – wiąże się z zabezpieczeniem miejsca dla takich zwierząt. Za ile?
Krzepicki ratusz podał kwoty. Koszt przekazania jednego bezdomnego zwierzęcia do schroniska to dla gminy Krzepice wydatek 2091 złotych brutto. Jeśli w jakimś miesiącu gmina żadnego zwierzęcia do schroniska nie przekaże, to i tak za taki miesiąc zapłaci ryczałt w wysokości 615 złotych brutto. To za „gotowość”, za „trzymanie miejsca”. Zresztą jak zwał, tak zwał. Łatwo zauważyć, że wyłapanie bezdomnego zwierzęcia to z jednej strony oczekiwanie społeczne, z drugiej – konkretne koszty. Wyłapaniem też nie zajmują się urzędnicy. Też trzeba mieć stosowne kwalifikacje. Gminy zachęcają więc często, by te już schwytane zwierzęta oddać do adopcji. Jeśli taki piesek czy kotek znajdzie nowy dom, to i dla niego lepiej, i dla gminy. Dla gminy po prostu taniej.
Z tym poszukiwaniem chętnych do adopcji czworonoga sprawa też nie jest bardzo prosta. Rozmawiano o tym na sesji w Kłobucku. Takie zwierzę do momentu adopcji trzeba mieć gdzie przetrzymywać. Bezpański pies w niewoli może też przypadkiem kogoś ugryźć. Choćby człowieka, który przyszedł z zamiarem jego adoptowania. A wtedy problemy gotowe. Bo ktoś za to zwierze odpowiada.
Ciągle głównym problemem pozostaje samo zjawisko bezdomności zwierząt. Nie chodzi tu często o czworonogi urodzone i dorastające w takim stanie. Najczęściej są to zwierzęta porzucone. W kontekście zapobiegania mówi się o obowiązku czipowania zwierząt domowych. Wtedy łatwo by było ustalić, do kogo należy rzekomo bezpańskie zwierzę. Z drugiej strony jeśli ktoś do tego stopnia nie ma serca, by pupila porzucić gdzieś w lesie i skazać na cierpienie, to czy nie znalazłby jakiegoś okrutnego sposobu na poradzenie sobie także z takim czipem? Na złych ludzi może nie być dobrej metody. Choć… może po prostu brak woli, by takową znaleźć i wprowadzić odpowiednimi aktami prawnymi. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzepice, powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Krzepice, powiat

Lepszy transport w Krzepicach, Pankach i Przystajni

Jarosław Jędrysiak28 sierpnia 2023

Podsumowano program rozwoju czytelnictwa

Jarosław Jędrysiak28 czerwca 2022

„Szlachetna Paczka” pomaga dzięki ludziom dobrej woli

Jarosław Jędrysiak16 grudnia 2021

Zaszczepiło się jeszcze 87 osób

Jarosław Jędrysiak2 października 2021

„Po cholerę” wypowiadać się na sesjach?

Jarosław Jędrysiak4 maja 2021

Ujma dyrektorem

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2021