Region

ARiMR wspiera grupy producentów

Rolnikom opłaca się zrzeszanie w grupy producentów. Można dostać dodatkowe dofinansowanie. ARCH.
ARiMR wspiera grupy producentów

ROLNICTWO. Gdy myśli się o efektywnej działalności i powiększaniu jej skali oraz płynących z tego korzyściach, warto zainteresować się ofertą wsparcia ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tego rodzaju współdziałanie producentów jest promowane i dofinansowywane

Od 15 kwietnia ARiMR przyjmuje wnioski o wsparcie na tworzenie grup producentów i organizacji producentów. Finansowanie dla tego rodzaju działań pochodzi z PROW na lata 2014-2020. Ale trzeba się w miarę szybko wokół tego zakrzątnąć i przesłać wniosek do regionalnego dyrektora ARiMR, bo o wsparcie można wystąpić tylko do końca maja.
– Program skierowany jest do nowych grup producentów rolnych, uznanych od 18 sierpnia 2020 r. na podstawie Ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach. Grupy te muszą składać się z osób fizycznych, prowadzących działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo. O dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów, uznane na podstawie przepisów Ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo Ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Dofinansowania nie mogą otrzymać producenci drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw – informuje Katarzyna Kapica z częstochowskiego oddziału ARiMR.
Do uzyskania wsparcia konieczna jest osobowość prawna i rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym – Rejestrze Przedsiębiorców. Następnie składa się do regionalnego dyrektora ARiMR wniosek o uznanie za grupę producentów rolnych lub organizację producentów. Dołącza się plan biznesowy.
– Od daty uznania na potencjalnym beneficjencie ciąży obowiązek realizacji zatwierdzonego planu biznesowego. Dopiero wówczas grupa producentów rolnych lub organizacja producentów może złożyć wniosek o przyznanie pomocy finansowej do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR. Pomoc jest realizowana w formie rocznych płatności przez okres pierwszych pięciu lat następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów – dodaje przedstawicielka agencji.
Nawet jeśli to nieco skomplikowane, gra może być warta świeczki. Wsparcie to w pierwszym roku 10 procent przychodów netto, w kolejnych latach odpowiednio od 9 do 6 procent. Maksymalny limit przyznawanych środków finansowych to 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu.
O więcej można popytać w ARiMR. Lub poczytać na ich stronie internetowej. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Ukrywał się 24 lata, ale w końcu go złapali

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2024