EDUKACJA. W Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Parzymiechach w ubiegły czwartek oficjalnie otwarto „Zieloną Pracownię”. To pierwsza taka pracownia w gminie. Świetnie wyposażona klasa uprzyjemni wszystkim zajmowanie się przedmiotami przyrodniczymi
– To miejsce, w którym uczniowie będą mogli poszerzać swoją wiedzę z zakresu przyrody, biologii, chemii i fizyki. Miejsce, które uatrakcyjni lekcje i rozwinie zainteresowania dzieci i młodzieży – podkreśla dyrektor Jolanta Węzik.
Rzeczywiście te nowoczesne i dobrze doposażone pracownie wprost zachęcają, by się w nich uczyć. I by korzystać z wszelkich tych przyciągających uwagę pomocy dydaktycznych. Szkoła postarała się, by taka pracownia została wykonana właśnie tutaj, w Parzymiechach. Z inicjatywy dyrektor Jolanty Węzik szkoła zgłosiła swój udział w konkursie „Zielona Pracownia Projekt 2021”. Organizuje go Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – Przedmiotem konkursu było utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. Ocenie podlegał pomysł na zagospodarowanie pracowni – jej funkcjonalność, innowacyjność rozwiązań, różnorodność pomocy dydaktycznych – wyjaśnia Beata Bugaj ze szkoły w Parzymiechach. – W marcu okazało się, że wśród 173 złożonych wniosków wytypowano 50 laureatów. Wśród nich znalazł się nasz projekt „Zielone okno na świat”.
Dzięki temu placówka otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł oraz możliwość przystąpienia do II etapu konkursu – dodaje Agata Wester. Agata Wester i Beata Bugaj udanie koordynowały to przedsięwzięcie w szkole. W efekcie i w kolejnym etapie szkoła została doceniona. Miejsce wśród 61 laureatów przełożyło się na kolejne pieniądze. W sumie szkoła uzyskała 50 tys. zł. – Dzięki temu klasa biologiczno- -chemiczna przeszła niesamowitą metamorfozę. Przeobraziła się w pracownię o europejskich standardach. Zyskała nie tylko nowoczesny wizerunek, ale również rozmaite i ciekawe pomoce dydaktyczne oraz sprzęt umożliwiający interesujący proces dydaktyczny – podkreśla dyrektor Węzik.
Rzeczywiście wyposażenie zwraca uwagę. Pełno tu modeli, są mikroskopy, probówki, odczynniki. Jest projektor, wizualizer, a także sporo interesujących książek. Po prostu dobrze wyposażone miejsce do nauki. Z nowymi szafami, ławkami, krzesłami. W odcieniach – a jakże – zieleni. W końcu to „zielona pracownia”.
W oficjalnym otwarciu pracowni, którą przygotowano w pierwszych miesiącach roku szkolnego, wzięła udział także wójt gminy Bożena Wieloch. Dzieci z tej okazji przygotowały interesujące przedstawienie, w którym wystąpił szereg postaci ze świata zwierząt. Spektakl „Tropiciele” wykonali uczniowie pod kierunkiem Marzeny Małolepszej i Agaty Wester.
Na koniec oczywiście przecięto wstęgę. Salę poświęcił ks. Roman Szkop. Najważniejsze, że z tych dogodnych warunków będą teraz mogły korzystać dzieci. A i nauczycielom będzie się pracować łatwiej i przyjemniej. (jar)
Facebook
YouTube
RSS