Powiat, region

Szukają dzierżawców MOP-ów przy autostradzie

Infrastruktura do obsługi podróżnych przy A1 będzie też miejscem pracy dla grupy mieszkańców – najpewniej z okolicy, z regionu. GDDKIA
Szukają dzierżawców MOP-ów przy autostradzie

KOMUNIKACJA. MOP-y, czyli miejsca obsługi podróżnych, które tworzy się przy autostradach, dają możliwość skorzystania co najmniej z parkingu, a zwykle też z innej infrastruktury – aż po restauracje i miejsca noclegowe włącznie. Przy częstochowskim odcinku autostrady A1 decyduje się, kto tutejsze MOP-y wyposaży w tę infrastrukturę

Kto jeździ drogami szybkiego ruchu, wie o tym doskonale. MOP to w zasadzie jedyne sensowne miejsce, gdzie podczas pokonywania dłuższej trasy drogami klasy A lub S można przystanąć, odpocząć, zatankować, coś zjeść czy nawet pospać. Bez zjeżdżania z samej trasy i szukania tego w pobliskich miejscowościach. Każdy MOP jest też inny – nie tylko pod względem stopnia zagospodarowania. Różne firmy prowadzą tam stacje, różne bywają bary szybkiej obsługi i tak dalej. Zależy, kto uzyskał możliwość prowadzenia działalności na terenie konkretnego MOP-u. I to właśnie decyduje się teraz w rejonie Autostradowej Obwodnicy Częstochowy.
My sami raczej z tych MOP-ów korzystać nie będziemy, bo to za blisko, byśmy tu potrzebowali odpoczywać w trasie. A paliwo zwykle jest tam droższe niż dalej od drogi szybkiego ruchu. Niemniej zagospodarowywanie MOP-ów i potem ich prowadzenie będzie wymagało obecności i pracy ludzi. I tu akurat to my jesteśmy najbardziej na miejscu. Ktoś może zdecydować się skorzystać z takiej okazji, skoro ma się pojawić.

Trzy kategorie
Są trzy kategorie MOP-ów. Różnią się bardzo stopniem zagospodarowania. Zjeżdżając z trasy na MOP kategorii I, znajdziemy tam w zasadzie tylko miejsca parkingowe w bezpiecznym, stosownie oświetlonym nocą miejscu, toalety, jakieś ławki czy altanki, by wypocząć, tylko z rzadka jakąś gastronomię na bardzo małą skalę. Ot – przystanąć, odetchnąć, załatwić wiadome potrzeby i jechać dalej. MOP kategorii II ma też stację paliw i stanowiska obsługi pojazdów. Tu już będzie szansa kupić coś do jedzenia, bo przewidziane są obiekty gastronomiczno-handlowe. W ostateczności sama stacja paliw to zapewnia. Powinien być też punkt informacji turystycznej. MOP kategorii III jest najbardziej „wypasiony”. W takich miejscach można wynająć miejsce noclegowe (czyli nie trzeba spać w aucie), do tego kręci się też inny biznes – może to być poczta, bank, biuro turystyczne, ubezpieczeniowe i tak dalej. To już takie „miasteczko usługowe” przy autostradzie. No i to też zwykle miejsce pracy dla okolicznych mieszkańców. Dodajmy, że przy Częstochowie przewidziano różne kategorie MOP-ów.

Kogo i po co szukają?
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czeka na oferty firm zainteresowanych dzierżawą dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych przy A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia. Chodzi o dwa MOP-y z wyższych kategorii – II i III. Przetarg dotyczy dzierżawy nieruchomości z przeznaczeniem pod wybudowanie i wyposażenie MOP Wierzchowisko Wschód (kategoria II) i MOP Wierzchowisko Zachód (kategoria III). To miejsca położone przy autostradzie kilka kilometrów od Białej, w sąsiedztwie gminy Kłobuck. Firma, która z postępowania wyjdzie zwycięsko, poprowadzi potem obsługę MOP, czerpiąc zysk i płacąc opłatę do GDDKiA. Przed kolejne 20 lat.
Na dziś przy obwodnicy autostradowej są od lutego dostępne najprostsze MOP-y – z parkingami i sanitariatami. Dwa wspomniane będą więc podniesione na wyższy poziom. Co do reszty – nie planuje się takiej zmiany. Pozostaną głównie parkingami.
Budowa nowej infrastruktury na wydzierżawionych MOP-ach potrwa ponad – mówiąc w przybliżeniu – półtora roku. (jar)

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat, region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Powiat, region

Możemy zawalczyć o szlaki rowerowe

Jarosław Jędrysiak15 września 2021

Mierzą w wielu miejscach

Jarosław Jędrysiak8 maja 2021

Ranking samorządowych inwestycji

Jarosław Jędrysiak4 listopada 2020

Wypadków mniej, ale zabitych więcej

Jarosław Jędrysiak12 sierpnia 2020

Koronawirus w powiecie kłobuckim!

Jarosław Jędrysiak11 kwietnia 2020

Dwa nowe zakażenia w powiecie

Jarosław Jędrysiak31 marca 2020