Częstochowa

W OPK dwa wernisaże młodych

W OPK dwa wernisaże młodych

Obrazy z pracowni związanych z Częstochową artystów – Emilii Dudziec i Aleksandra Szumlasa – zostaną udostępnione w Ośrodku Promocji Kultury w najbliższą sobotę, 2 lipca, o godz. 17.

Ekspozycja prac Emilii Dudziec nazywa się ,,Ranka na dłoni”. Tytuł to parafraza powiedzenia ,,mieć serce na dłoni” – czyli cechować się serdecznością, uczynnością, szczerością. Prace artystki obracają się wokół współczesnej wrażliwości i empatii. Punktem wyjściowym dla artystki, która nad cyklem zaczęła pracować dwa lata temu, jest poszukiwanie ulgi, sposobu na poradzenie sobie ze zranieniem. Pozornie odległe od siebie motywy pojawiające się na tych obrazach mają być syntezą doświadczeń, bodźców, przemian, z którymi ludzie konfrontują się od roku 2020 – roku początku pandemii – do chwili obecnej.

Emilia Dudziec (czasami posługująca się za pseudonimem Obite Łokcie) to artystka wizualna oraz animatorka kultury, m.in. współorganizatorka Festiwalu Dekonstrukcji Słowa CZYTAJ! Ukończyła wrocławską Akademię Sztuk Pięknych. Jest stypendystką Prezydenta Miasta Częstochowy. W swoim dorobku ma murale – w Bibliotece Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu czy w częstochowskich lokalizacjach, jak Miejska Galeria Sztuki (w duecie z Agatą Lankamer) czy cukiernia ,,Szypułka”. Zajmuje się również kuchnią – przygotowuje potrawy z roślin. W swoich działaniach skupia się na idei gościnności oraz kreowaniu bezpiecznych przestrzeni do wymiany wrażliwości.

„Światy bezpodstawne” to z kolei pierwsza wystawa autorska Aleksandra Szumlasa. Autor ma nadzieję, że jego prace przemówią swoją prawdziwością i przyznaje, że jest ciekawy, co wyniknie z ich konfrontacji z krytycznym widzem. Twórca urodził się w 2001 roku w Częstochowie. W 2021 roku zdobył dyplom z wyróżnieniem w Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w zakresie muralu. Aktualnie kształci się na Wydziale Malarstwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ma na koncie m.in. pierwsze miejsce w konkursie „Czym Galeria?” (2019) w ramach projektu Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie czy wyróżnienie w konkursie „Wariacje na temat twórczości Juliana Tuwima” w tym samym roku. Niedawno brał udział w 10. Międzynarodowej Wystawie Rysunku Studenckiego „Rysować ∞” w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. Był również uczestnikiem stażu w Portugalii – zrealizował wówczas projekt o nazwie „Nowoczesne projektowanie produktu folkowego w wielokulturowej Europie”.

Galeria Ośrodka Promocji Kultury ,,Gaude Mater” przy ul. Dąbrowskiego 1 jest otwarta dla zwiedzających od poniedziałku do piątku, w godz. 10-20. Wstęp wolny.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Częstochowa

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Częstochowa

W najbliższych latach Częstochowa chce zmienić bulwary Doliny Warty

Marcin Syguda6 grudnia 2022

Trzeba nam dużo prostych słów

Marcin Syguda4 października 2022

Czyn-iąc piękno, finisaż w Galerii Dobrej Sztuki

Marcin Syguda15 września 2022

Inauguracja sezonu w Filharmonii Częstochowskiej

Marcin Syguda15 września 2022

Weekend z 1. urodzinami parku wodnego

Marcin Syguda3 września 2022

Chciała skoczyć z wiaduktu – policjanci zapobiegli tragedii

Marcin Syguda27 sierpnia 2022