Dankowice

Dankowice w filmowym dokumencie

Wartościowy projekt pozwoli ocalić pamięć o dawnych Dankowicach. Dodatkowo całemu wydarzeniu nadano godną uwagi i atrakcyjną formę.
Dankowice w filmowym dokumencie

W sobotę w Dankowicach odbyła się Sołecka Gala Filmowa. To były naprawdę szczególne filmy, które zostaną już na stałe cenną pamiątką i źródłem wiedzy o dawnych Dankowicach

Dankowice pokazują już nie po raz pierwszy, że nawet w niedużych miejscowościach warto się porywać na duże projekty, a repertuar wydarzeń na wsi może znacznie wykraczać poza pospolite letnie festyny. Sołecką Galę Filmową urządzono w sposób staranny. Było przejście po czerwonym dywanie, gra świateł, elementy dekoracyjne z przewagą złota i czerwieni, ścianka do pozowania fotoreporterom, wieczorowe stroje oraz „Sołeckie Oscary”. Gala była zwieńczeniem drugiego etapu projektu „Młodzi Archiwiści w Akcji!”, który młodzi mieszkańcy Dankowic, pod kierunkiem sołtyski Magdaleny Zalewskiej, zrealizowali w swojej miejscowości.
Rok przygody, pamiątki na zawsze
Przed rokiem po raz pierwszy zorganizowano „Sołecki Wieczór Wspomnień”. Młodzi dankowiczanie przygotowali wówczas wystawę archiwalnych dokumentów i zdjęć oraz zaprezentowali folder, który został wydany na tę okoliczność. W tym roku poprzeczkę podnieśli nieco wyżej. Dzięki bezinteresownej, technicznej pomocy ze strony Instytutu Myśli Korfantego z Katowic – Śląskiego Digitarium oraz Śląskiej Biblioteki Cyfrowej nagrali cykl reportaży filmowych. To rozmowy z seniorami i osobami, które dożyły wieku sędziwego. Członkinie Młodzieżowej Rady Sołeckiej – Julia Sulowska i Julia Krysiak – rozmawiały z mieszkańcami o historii, tradycji, kulturze, zwyczajach i życiu codziennym w Dankowicach w okresie przedwojennym i powojennym.
– Do naszego projektu zgłosiło się sześć osób, które odważyły się przed kamerami podzielić swoimi wspomnieniami. Wiemy, że to było dla nich ogromne wyzwanie i przeżycie. Poradzili sobie bardzo dobrze, a my zyskaliśmy cenny materiał do dalszych badań dziejów naszego sołectwa – mówią reporterki.
Po zmontowaniu filmów, młodzi ludzie rozpoczęli kampanię promocyjną – zaprojektowali plakaty, zaproszenia oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych zachęcali wszystkich do udziału w Sołeckiej Gali Filmowej.
Gala z udziałem mieszkańców
Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. W wejściu na salę bankietową mieszkańcy i goście pozowali do zdjęć na ściance z logami Dankowic, którą ulokowano wzdłuż pięknie oświetlonego, czerwonego dywanu. Po uroczystym otwarciu gali odbyła się premiera filmów. Były momenty wzruszeń, zadumy, ale i uśmiechu. Po premierze, nie zabrakło podniosłego momentu wręczenia statuetek imitujących Oscary. Za role pierwszoplanowe otrzymali je najważniejsi goście tego wieczoru, czyli osoby, które wystąpiły w filmie: Eugenia Kierat, Józef Tomczyk, Danuta Krysiak, Wiesława Kałmuk, Henryka Kluba i Piotr Tyrała. Każdy z nich wysłuchał również muzycznych dedykacji w wykonaniu seniorek z okolicznych miejscowości oraz wokalistki Karoliny Mrugalskiej.
Wielopokoleniowe spotkanie
Wieczór miał też charakter po prostu rozrywkowy i integracyjny. Połączył pokolenia – od najmłodszych do najstarszych mieszkańców Dankowic.
– Cieszę się, że finał projektu przebiegł tak, jak go sobie wymarzyliśmy. Jako sołtyska jestem dumna z naszych wspaniałych mieszkańców, którzy bardzo entuzjastycznie przyjęli pomysł organizacji gali, służyli pomocą oraz przede wszystkim tak licznie przybyli. Dla mnie bardzo budujący jest również fakt, że mimo braku szkoły, która zawsze konsoliduje środowisko lokalne, nasza młodzież chce się angażować w działania społeczne, nie boi się wyzwań, poświęca swój czas, utożsamia się z Dankowicami, interesuje się tym, co dzieje się w sołectwie, no a w tym wszystkim ma ogromne wsparcie rodziców, którzy widzą głębszy sens w takiej aktywności swoich pociech – podsumowuje z dumą Magdalena Zalewska.
Kto chciałby obejrzeć filmy przygotowane przez młodzież, znajdzie je na kanale YouTube sołectwa Dankowice i wkrótce na platformie Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dankowice

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Dankowice

Terapia zajęciowa już od dekady

Jarosław Jędrysiak29 lutego 2024

Woda zalewa drogę i posesje mieszkańców

Jarosław Jędrysiak5 lutego 2024

Ekologiczne warsztaty dla pokoleń

Jarosław Jędrysiak27 listopada 2023

Włączali myślenie – w trosce o cyberbezpieczeństwo

Jarosław Jędrysiak28 czerwca 2023

O bezpieczeństwie w Dankowicach

Jarosław Jędrysiak23 kwietnia 2023

Piknik Integracyjny w Dankowicach

Marcin Syguda13 lipca 2022