Lipie, powiat

Nie wchodź do jaskini!

Rozbudzenie hibernujących nietoperzy zimą może doprowadzić do wyginięcia całej kolonii. Czy niepotrzebna wycieczka zimą do jaskini warta jest śmierci setek zwierząt, które wiosną wybawiają nas od chmar komarów?
Nie wchodź do jaskini!

Teraz, gdy w jaskiniach zimują nietoperze, wejście do środka może je wybudzić i narazić na śmierć

Ten apel skierowany jest do wszystkich, którym choć trochę zależy, by przyrodzie nie szkodzić w sposób ewidentny. Mamy w powiecie jaskinie. W jaskiniach zimują nietoperze. Szczególnie cenna pod tym względem jest Szachownica w gminie Lipie. Obowiązuje zakaz wstępu do jaskini, ale nie każdy go przestrzega. Tymczasem wejście do środka, zwłaszcza w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia, może powodować wybudzanie się z hibernacji licznych żyjących tam nietoperzy. Wybudzone, stracą energię i być może będę musiały szukać pożywienia. Zimą go nie znajdą. Nie mają wtedy szans na przetrwanie. I wiosną sami będziemy musieli sobie jeść komary, które spokojnie wsunęłyby na śniadanie takie nierozważnie doprowadzone do śmierci nietoperze. Nie chodzi o to, że ktoś wejdzie do jaskini po cichu lub głośno. Obecność człowieka zmienia temperaturę w środku. Minimalnie, ale może wystarczyć, by jakiś nietoperz się obudził. Zrobi to jeden, ruszą się inne. Głupia i niepotrzebna „wycieczka” do środka jaskini, zwłaszcza właśnie w sezonie zimowania nietoperzy, może spowodować gigantyczną katastrofę ekologiczną. Potencjalnie każdy nierozważny człowiek może stać się sprawcą.
Kto ma w nosie przyrodę i nietoperze, może zainteresuje się tym, że głupota może go kosztować. W jaskiniach, gdzie jest zakaz wstępu, okresowo montuje się monitoring. Były już u nas liczne przypadki „zdziwionych” tym, że ich kamera nagrała i że są nieprzyjemności. Koszt takiej wycieczki może być spory, więc może warto sobie zimą pojechać za tę kasę na zimowisko, na narty czy choćby urządzić imprezę w domu. A nie iść do jaskini budzić nietoperze. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lipie, powiat

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Lipie, powiat

W Lipiu grasuje wilk?

Jarosław Jędrysiak11 kwietnia 2021

Na zastrzyk – do ambulatorium

Jarosław Jędrysiak25 grudnia 2019

Dziura gigant straszy na jezdni

Jarosław Jędrysiak26 lutego 2019

Uwaga, dzwonią cwaniacy

Jarosław Jędrysiak15 grudnia 2018

Dlaczego ciągle wraca pijany?

Jarosław Jędrysiak20 sierpnia 2018

Na wsi czyste powietrze? Wcale nie!

Redakcja16 kwietnia 2017