Lindów

Godne zakończenie tragicznej historii

Godne zakończenie tragicznej historii

W gminie Lipie doprowadzono do końca projekt bardzo ważny i bardzo symboliczny. Na cmentarzu w Lindowie pojawił się nagrobek niewinnej ofiary Niemców z czasów II wojny światowej. W czym ta sprawa jest szczególna i dlaczego jest symboliczna?

Tak właściwie czas już niemal zupełnie zagrzebał w niepamięci informacje, kto spoczywa w położonym na uboczu leśnym grobie. Pojawiła się tam nawet tabliczka, że to grób żołnierski. O mogiłę w zasadzie dbano – zapewne parę osób robiło to społecznie i niezależnie od siebie. Tak już jest w polskiej tradycji, że mamy te bezimienne groby i gdzieś tam pod skórą czujemy, że to nie są groby przypadkowe – że stoi za nimi jakaś tragedia mająca związek z tragicznymi często losami naszego kraju.
Dokładnie tak było w tym przypadku, choć w szczegółach kryje się wiele niespodzianek. Z inicjatywy wójt Bożeny Wieloch gmina we współpracy z parafią Lindów i grupą zaangażowanych w sprawę osób podjęła się wyjaśnienia zagadki. IPN przeprowadził ekshumację. Jednocześnie udało się dotrzeć do informacji, że w mogile – dopiero w ostatnich latach w lesie, a dawniej znajdującej się po prostu na polach – spoczywa nie żołnierz, a niewinna ofiara niemieckiej zbrodni: jeden z mieszkańców tej okolicy. Tu właśnie tkwi symbolika te sprawy: zginął zwykły, niewinny człowiek, po prostu zamordowany przez Niemców gdzieś na polu, przez które akurat przechodził. Zginął może dlatego, że był utykającym inwalidą. A przecież ideologia hitlerowskich Niemiec nie dawała takim prawa do życia.
Przede wszystkim po latach przywrócono tej ofierze wojennej zbrodni jej imię. I godność. Józef Kiedos, zamordowany 3 września 1939 roku na polu pod Wapiennikiem, miał 27 marca 2022 roku godny pogrzeb, który prowadził sam ksiądz biskup i w którym uczestniczył tłum mieszkańców. Po latach, za tę krzywdę i za zapomnienie, doczekał się choć tego wyróżnienia. To był też symboliczny akt oddania godności wszystkim ofiarom tamtych tragicznych czasów.
Ostatni akord wybrzmiał tu w ostatnich dniach. Grób na lindowskim cmentarzu zwieńczył godny, solidny nagrobek. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Lindów

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Lindów

Powstała Kalwaria Lindowska

Jarosław Jędrysiak26 września 2023

Uczniowie dostaną boisko

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2023

Wystawili spektakl dla babć i dziadków

Jarosław Jędrysiak24 stycznia 2023

Wieczny odpoczynek ofiary wojennej zbrodni

Jarosław Jędrysiak2 kwietnia 2022

Godny pochówek po latach

Jarosław Jędrysiak25 marca 2022

Co robiła policja w szkole?

Jarosław Jędrysiak24 lutego 2021