Region

Festiwal w dźwiękach „APASJONATY”

Festiwal w dźwiękach „APASJONATY”

Miniony weekend to dni wypełnione piosenkami z repertuaru Wielkiego Gniadego. Już po raz XIV w Poraju odbył się Ogólnopolski Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego.

Utalentowani wykonawcy, profesjonalne Jury oraz wspaniałe Gwiazdy, które wystąpiły podczas Koncertu Finałowego – to wszystko złożyło się na XIV Ogólnopolski Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego.
Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Gminny Ośrodek Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju oraz Stowarzyszenie Miłośników Twórczości J. Gniatkowskiego „Apasjonata”.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł na Sejm RP – Szymon Giżyński i Wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak.
Patronat medialny: „Gazeta Myszkowska”, „Gazeta Częstochowska”, Kurier Zawierciański”, „Gazeta Kłobucka”, TV „Orion” i Radio Jura.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023

Piątek (16 czerwca)
Już w piątkowe popołudnie, w Poraju, rozpoczęło się święto polskiej piosenki. Trzydniowy Festiwal zainaugurowała wystawa pt. „Janusz Gniatkowski – twórczość i osobowość”. W sali widowiskowo-kinowej „Bajka” można było oglądać nie tylko listy od fanów, zdjęcia, plakaty, pamiątki, płyty, książki, ale również prace inspirowane twórczością Artysty, a nawet oryginalny garnitur sceniczny. Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia fragmentów filmów o Januszu Gniatkowskim, czy z J. Gniatkowskim. Wystawę można oglądać do końca sierpnia br.

Sobota (17 czerwca)
Sobota, to przesłuchania, czas wokalnych prezentacji zgłoszonych uczestników, których wykonania oceniało profesjonalne Jury w składzie: Edward Spyrka – przewodniczący Jury, kompozytor, dyrygent, dziennikarz muzyczny, wieloletni kierownik muzyczny i juror Festiwalu Piosenki w Opolu, jak również wieloletni juror Festiwalu Piosenek J. Gniatkowskiego; Paweł Sztompke – dziennikarz i recenzent muzyczny, związany obecnie z Programem I Polskiego Radia, sprawozdawca muzyczny z polskich festiwali muzycznych i filmowych, juror na polskich festiwalach muzycznych; Orest Tsymbala – ukraiński piosenkarz, który urodził się i mieszka we Lwowie.
Jak co roku uczestnicy nas nie zawiedli w festiwalowe „szranki” stanęło 38 podmiotów wykonawczych. Przed Jury wystąpili nie tylko soliści, ale również duet i zespoły wokalne. Przesłuchania odbyły się w czterech kategoriach wiekowych. Najliczniejszą grupę stanowili wykonawcy w kategorii I – najmłodszej. Jurorzy zwrócili uwagę na bardzo wysoki poziom artystyczny uczestników.

Niedziela (18 czerwca)
Niedzielny Koncert Finałowy odbył się w plenerze, na placu przed GOK w Poraju. Już od godz. 16.00 scena należała do Laureatów, Gwiazd i Gości. Królowały znane i lubiane piosenki J. Gniatkowskiego.
Przybyłych gości – w imieniu Organizatorów, powitał Andrzej Kozłowski – prezes Stowarzyszenia Miłośników Twórczości J. Gniatkowskiego „Apasjonata”, który poprowadził pierwszą część koncertu. Gorącymi brawami przywitano: Krystynę Maciejewską-Gniatkowską – piosenkarkę, żonę wielkiego artysty, Honorowego Obywatela Gminy Poraj; radnych powiatowych: Annę Sochę-Korendo i Mariusza Karkochę, radnego Rady Gminy Poraj – Grzegorza Bojanka; skarbnik Gminy Poraj – Annę Kuklę; główną księgową Gminy Poraj – Monikę Sosnowicz, Mariusza Muszczka reprezentującego Regionalny Fundusz Gospodarczy oraz uczestników Festiwalu i fanów Janusza Gniatkowskiego. Niedzielny koncert oficjalnie otworzyły: wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak wraz z dyrektor GOK w Poraju – Magdaleną Ryziuk-Wilk.
W pierwszej części koncertu zaprezentowali się Laureaci sobotnich przesłuchań XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego. Każdemu z Laureatów wręczono pamiątkowy dyplom, statuetkę i okolicznościową pocztówkę upamiętniającą Festiwal z życzeniami wójt Katarzyny Kaźmierczak – dobrej zabawy i miłych muzycznych chwil na Festiwalu oraz – w zależności od kategorii, w której zdobyli trofea – czeki na bony upominkowe lub nagrody finansowe. Przed zgromadzoną widownią zaprezentowali swoje wykonania zdobywcy pierwszych miejsc w każdej kategorii, jednak na scenie uhonorowani i nagrodzeni brawami zostali wszyscy Laureaci.
Po występach Laureatów i uroczystym wręczeniu im nagród nadszedł czas na drugą część Koncertu Finałowego Festiwalu, którą poprowadził Zbigniew Kucz. Na porajskiej scenie zaśpiewały Gwiazdy. W tym roku mogliśmy usłyszeć piosenki w wykonaniu: Oresta Tsymbali – ukraińskiego piosenkarza, pochodzącego ze Lwowa, miłośnika Piosenek Janusza Gniatkowskiego oraz wielokrotnego jurora tego festiwalu, Artystki, której nikomu nie trzeba przedstawiać – Krystyny Maciejewskiej-Gniatkowskiej, która zaśpiewała przy akompaniamencie zespołu grającego w składzie: Mariusz Czernecki – klawisze, aranżacje, Przemek Szymanek – bas, Paweł Krzyczmonik – perkusja, Tomasz Świąć – gitara, Rafał Polegaj – trąbka, saksofon oraz – po raz pierwszy występującej w Poraju – Olgi Bończyk, która swoimi piosenkami zachęciła zgromadzoną publiczność nie tylko do wspólnego śpiewania, ale również do tańca. Artystka zaśpiewała zarówno znane wszystkim piosenki Janusza Gniatkowskiego i innych polskich wykonawców, jak również swoje autorskie utwory. Na scenie zaprezentowali się także: Elżbieta Jatulewicz – wielokrotna laureatka Festiwali Piosenek J. Gniatkowskiego, finalistka telewizyjnego programu The Voice Senior; Magdalena Łągiewka-Bednarkiewicz – zdobywczyni wielu nagród na Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego – najważniejsze z nich, to nagroda od samego Janusza Gniatkowskiego oraz nagroda „Grand Prix” na IV festiwalu, założycielka oraz liderka zespołu „Dzika Plaża” oraz Zespół Śpiewaczy „Malwy” i Mirosław Podlejski, którzy przez lata związani byli z Artystą. Wykonawcy otrzymali pamiątkowe statuetki autorstwa Zofii Chwastek, wykonane w pracowni ceramicznej GOK.
Podczas części oficjalnej Festiwalu został odczytany list Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Posła na Sejm RP – Szymona Giżyńskiego w którym docenił wkład Janusza Gniatkowskiego w propagowanie polskiej kultury zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Na finał niedzielnego koncertu jak również całego Festiwalu na scenie wystąpiły Gwiazdy i Goście, śpiewając piosenkę „Bella, bella donna” J. Gniatkowskiego i zachęcając publiczność do wspólnego śpiewania.
XIV Ogólnopolski Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego już za nami… Jednak na długo pozostanie w naszej – i mamy nadzieję – że również Państwa pamięci i przywoła same miłe wspomnienia.
Kolejny Festiwal za rok, a my już dziś Państwa na niego gorąco zapraszamy.
Dziękujemy Uczestnikom, Jurorom, Gwiazdom, Gościom i publiczności za wspólnie spędzony czas. Serdecznie dziękujemy Patronom Festiwalu: TV „Orion”, Radiu „Jura”, „Gazecie Myszkowskiej”, „Gazecie Częstochowskiej”, „Gazecie Kłobuckiej” oraz „Kurierowi Zawierciańskiemu”. Szczególne podziękowania dla Regionalnego Funduszu Gospodarczego za zapewnienie noclegów w „Jurajskiej Przystani” dla Artysty. Podziękowania składamy również pozostałym Sponsorom Festiwalu: Pizzerii „Lago Del Gusto”, Firmie „Sokpol” oraz Restauracji „Zajazd U Renaty”. Dziękujemy również Centrum Integracji Społecznej (CIS) w Poraju za przygotowanie terenu i transport.

Po obejrzeniu i wysłuchaniu wszystkich prezentacji, Jury uzgodniło następujący werdykt:
• kat. I: 9-13 lat
I miejsce – Duet Julia GAJDA i Maja GAJDA, Kroczyce,
I miejsce – Milena CZERNECKA, Poraj,
II miejsce – Emilia ŚWIĄĆ, Radostków Kolonia,
III miejsce – Kinga BOROŃ, Poraj,
III miejsce – Aleksandra SĘK, Jastrząb,
wyróżnienia:
„NASTOLATKI” – Gminny Ośrodek Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju;

• kat. II: 14-18 lat
I miejsce – Solomiia CHICHAK, Poznań,
I miejsce – Jagoda BIAŁA, Góra Włodowska,
wyróżnienie:
Martyna PIECH, Stary Kocin;

• kat. III: 19-49 lat
I miejsce – Tomasz WOLAK, Nowy Sącz,
II miejsce – Klaudia UJMA, Częstochowa,
III miejsce – Paulina STĄPEL, Dąbrowa Górnicza,
wyróżnienie:
Adam SIKORSKI, Wierzchowisko;

• kat. IV: powyżej 50 lat
I miejsce – Zespół „SZALONA PIĄTKA PLUS”, Gminny Ośrodek Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju,
I miejsce – Arleta KRÓLAK, Kady,
II miejsce – Urszula GRZESIAK, Zawiercie.

Serdecznie gratulujemy zarówno Laureatom, jak i wszystkim Uczestnikom!
Do zobaczenia za rok!

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023 i Urzędu Gminy Poraj.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 509 876 258

Więcej w Region

Województwo ma własną „apkę”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Szybki paszport tymczasowy także na lotnisku w Pyrzowicach

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

ZUS już korzysta ze sztucznej inteligencji

Jarosław Jędrysiak4 lipca 2024

Nowe trendy w budownictwie dotarły do Częstochowy!

Redakcja19 czerwca 2024

Co z wyboistym odcinkiem autostrady?

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024