Region

Region ma wreszcie klasyczny uniwersytet

Pełnoprawny, klasyczny uniwersytet mamy od tego roku na miejscu, w Częstochowie.
Region ma wreszcie klasyczny uniwersytet

Była uczelnia pedagogiczna, potem akademia, wreszcie uniwersytet humanistyczno-przyrodniczy. Teraz w końcu, po mniej więcej trzech dekadach starań, Częstochowa, a wraz z nią cały region, ma uniwersytet już bez żadnych przymiotników – a pełny, klasyczny. Od 1 czerwca funkcjonuje Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

To ważne, bo każda z tych kolejnych nazw to coraz wyższy status uczelni. Aż po ten najwyższy możliwy w Polsce, który częstochowska uczelnia otrzymała teraz. Byli studenci z wielu lat mają okazję pamiętać, że ciągle trwano w dążeniu do realizacji tego celu. Pojawiały się nie tylko nowe nazwy i rosnący status uczelni, ale też kolejne kierunki, coraz bardziej zbliżające uczelnię do statusu właśnie pełnego, klasycznego uniwersytetu. Teraz można odnotować, że cel został osiągnięty. Lista osób do gratulacji jest zbyt długa, by podejmować się jej przedstawiania – zasługi ma tu wiele osób z regionalnego i nie tylko regionalnego środowiska naukowego, a także wiele osób, w tym na ważnych stanowiskach, które skutecznie lobbowały za tą częstochowską uczelnią. Ten cel niech więc teraz nie będzie ostatnim – niech będzie motywacją do celu kolejnego: by Częstochowa nie tylko miała klasyczny uniwersytet, ale by była to uczelnia stopniowo coraz bardziej licząca się w kraju. Ten cel może być jeszcze trudniejszy do osiągnięcia, ale na pewno jest obowiązkiem do niego dążyć. W końcu nie nazwa czyni jakość. A jakość jest kluczowa – bo liczą się przecież świetnie wykształcone kadry i absolwenci, których poszukują i o których rywalizują pracodawcy.
Pięć lat zajął awans uczelni z kategorii uniwersytetu „przymiotnikowego”, humanistyczno-przyrodniczego, do grona uniwersytetów klasycznych, z pełnymi prawami akademickimi. Tylko w tym czasie uruchomiono to kierunek lekarski, a ostatnio też farmację. Można studiować też m.in. psychologię. A część kierunków wykładana jest w języku angielskim. Kto skończył tę uczelnię przed laty, może chyba tylko żałować, że… nie urodził się nieco później. Możliwości dziś i te dawne – wprost trudno porównać. Uznając rozwój uczelni i jej wysokie oceny sejm 14 kwietnia tego roku zmienił ustawą nazwę uczelni na Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie. 1 maja ustawę podpisał Prezydent RP. 1 czerwca rozpoczęto rekrutację już na UJD w Częstochowie. Przyszli absolwenci mogą się tu kształcić także po studiach – dzięki wynikom ewaluacji uniwersytet posiada prawa do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego aż w 13 dyscyplinach. Jeszcze jedno pokolenie temu cieszono się na pierwsze uprawnienia do nadawania tytułów doktora, uczelnia więc przez ten czas przeszła ogromną drogę i wielki skok możliwości, rangi i prestiżu. Dziś uczelnia nie tylko ma prawo nadawania stopni naukowych, ale kształci na 60 kierunków studiów. Jest w czym wybierać. Nasz region na pewno zasługuje na własny uniwersytet. Nie każdy ma możliwość wybrać studia w odległych dużych miastach.
7 czerwca uczelnia po raz pierwszy obchodziła własne święto – już jako Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie.
Warto wspomnieć, bo może nie każdy wie, że Jan Długosz jako patron uczelni właśnie u nas jest jak najbardziej na miejscu, gdyż Długoszowie długo byli związani z tymi ziemiami. Tak samo nie przypadkiem pomnik sławnego historyka sprzed wieków stoi w Kłobucku. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Województwo ma własną „apkę”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Szybki paszport tymczasowy także na lotnisku w Pyrzowicach

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

ZUS już korzysta ze sztucznej inteligencji

Jarosław Jędrysiak4 lipca 2024

Nowe trendy w budownictwie dotarły do Częstochowy!

Redakcja19 czerwca 2024

Co z wyboistym odcinkiem autostrady?

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024