Region

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom. Dotyczy on organizowania obywatelom Syrii nielegalnego przekraczania granic polsko-słowackiej i polsko-niemieckiej

Zaczęło się od policyjnejkontroli. – 23 czerwca 2023 roku na stacji paliw w Kościelcu koło Częstochowy funkcjonariusze Policji dokonali kontroli samochodu marki VW T5. W pojeździe znajdowało się dwóch mieszkańców Łodzi, Paweł B. i Robert K., a także dwunastu obywateli Syrii, którzy w Polsce przebywali nielegalnie. W toku śledztwa ustalono, że w 2023 roku działała zorganizowana grupa przestępcza, składająca się z mieszkańców Łodzi i okolic, mająca na celu organizowanie obywatelom Syrii przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczpospolitej Polskiej. W grupie tej w ramach podziału ról część członków zajmowała się werbowaniem osób do przewożenia cudzoziemców oraz dostarczaniem im środków transportu i łączności, część przekazywała instrukcje dotyczące miejsc odbioru Syryjczyków na Słowacji i trasy przejazdu, a pozostali dokonywali fizycznego przewozu osób – podaje rzecznik częstochowskiej prokuratury, prokurator Tomasz Ozimek.
Ustalono też detale dotyczące tego przypadku przemytu ludzi, który został wykryty przez policjantów podczas kontroli przeprowadzonej pod Częstochową.
– W czerwcu 2023 roku należące do grupy przestępczej Karolina O. i Angelika P. zaproponowały Pawłowi B. i Robertowi K. przewiezienie obywateli Syrii ze Słowacji do Niemiec przez terytorium Polski. Za dostarczenie Syryjczyków do Bonn mężczyźni mieli otrzymać kwotę dwóch tysięcy złotych od osoby. Jedna z kobiet przekazała im wypożyczony samochód marki VW T5, którym mężczyźni udali się na Słowację – podaje prokurator. Dalsze informacje rysują dość szczególny obraz sytuacji i okoliczności.
– Robert K. nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami i posiadał przy sobie podrobione prawo jazdy, a Paweł B. miał orzeczony sądownie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Na Słowacji mężczyźni zabrali do pojazdu 12 Syryjczyków, w tym dwóch z nich, z powodu braku miejsca, umieścili w części bagażowej. W trakcie podróży mężczyźni palili marihuanę i kilkukrotnie spowodowali zagrożenie w ruchu drogowym, uderzając w barierki energochłonne, znaki drogowe oraz wjeżdżając do rowu – informuje rzecznik częstochowskiej prokuratury. Powołany w śledztwie biegły do spraw ruchu drogowego stwierdził, że prowadząc pojazd, którym wieźli przemycanych ludzi, Paweł B. i Robert K. sprowadzili niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, zagrażającej zdrowiu i życiu wielu osób. To jedno. Bo poza tym odpowiedzialność dotyczy oczywiście także przemytu osób.
– W akcie oskarżenia prokurator przedstawił 5 mężczyznom i 2 kobietom w wieku od 23 do 61 lat zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowania przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczpospolitej Polskiej. Ponadto Pawłowi B. i Robertowi K. przedstawiono zarzuty sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. Pawłowi B. prokurator przedstawił także zarzut naruszenia sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, a Robertowi K. zarzut przygotowania do posłużenia się sfałszowanym prawem jazdy. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie. Wszyscy oskarżeni byli w przeszłości wielokrotnie karani – podaje Tomasz Ozimek.
Temu nieciekawemu towarzystwu grożą teraz wyroki. Za zarzucane im przestępstwa może to być kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Na autostradzie też łapią

Jarosław Jędrysiak29 marca 2024

Poprawa na drogach – dobry początek roku

Jarosław Jędrysiak13 marca 2024

Wojsko pojedzie po drogach publicznych

Jarosław Jędrysiak1 marca 2024

Na ekspresówce nadal roboty

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Uwaga, oszukują „na Tauron”

Jarosław Jędrysiak15 lutego 2024

Ukrywał się 24 lata, ale w końcu go złapali

Jarosław Jędrysiak7 lutego 2024