Region

Szybki paszport tymczasowy także na lotnisku w Pyrzowicach

Szybki paszport tymczasowy także na lotnisku w Pyrzowicach

W lipcu ruszają nowe punkty wydawania paszportów tymczasowych na lotniskach w Katowicach-Pyrzowicach, a także w Krakowie i Gdańsku. Taki punkt działał już na Lotnisku Chopina w Warszawie i sprawdził się. W Pyrzowicach będzie dostępny od 17 lipca

Nowe punkty wydawania paszportów tymczasowych mają na celu ułatwienie podróży w czasie wzmożonego ruchu wakacyjnego na lotniskach. Wymarzony wyjazd wakacyjny, konieczny wyjazd służbowy czy wyjazd do rodziny nie muszą być odkładane, gdy nasz paszport lub dowód osobisty jest nieważny albo gdy go zapomnieliśmy. MSWiA planuje dalszy rozwój punktów wydawania paszportów tymczasowych. Ma to być wychodzenie naprzeciw potrzebom obywateli. Zgłaszają się też kolejne miasta, kolejne porty lotnicze. Możliwe więc, że docelowo na każdym lotnisku w Polsce będzie możliwość uzyskania paszportu tymczasowego.
Z działającego już punktu na lotnisku w Warszawie skorzystało dotąd blisko 18 tysięcy osób. Lotnisko Kraków-Balice ma taki punkt od 1 lipca, lotnisko w Gdańsku uzyska 8 lipca, a port Katowice-Pyrzowice – 17 lipca 2024 r.
Procedura uzyskania paszportu tymczasowego
Punkty będą funkcjonowały od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30. Ten na Lotnisku Chopina w Warszawie jest czynny od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00. Paszport tymczasowy można uzyskać w sytuacjach, gdy utracono lub zapomniano paszportu lub dowodu osobistego albo został on ukradziony, gdy posiadany paszport lub dowód utracił ważność.
Aby uzyskać paszport tymczasowy, należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby ubiegającej się o paszport oraz wykonuje zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu. Paszport tymczasowy jest ważny przez określony czas, maksymalnie przez 365 dni – w zależności od indywidualnej sytuacji. Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 złotych, a płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Województwo ma własną „apkę”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

ZUS już korzysta ze sztucznej inteligencji

Jarosław Jędrysiak4 lipca 2024

Nowe trendy w budownictwie dotarły do Częstochowy!

Redakcja19 czerwca 2024

Co z wyboistym odcinkiem autostrady?

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Jarosław Jędrysiak25 kwietnia 2024