Region

ZUS już korzysta ze sztucznej inteligencji

ZUS już korzysta ze sztucznej inteligencji

Nie ukryją się kombinujący ze zwolnieniami. Sztuczna inteligencja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych to nie przyszłość, lecz już teraźniejszość. ZUS jest jednym z najbardziej zdigitalizowanych urzędów w Polsce, a zastosowanie nowoczesnych technologii do realizacji jego zadań było tematem sympozjum „AI – nowe możliwości dla przemysłu i administracji”, które odbyło się wczoraj, 27 czerwca

Wydarzenie zorganizowane przez Oddział ZUS w Częstochowie, Centrum Informatyki ZUS oraz Politechnikę Częstochowską miało miejsce na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. Sympozjum zgromadziło naukowców i praktyków, którzy dzielili się wiedzą na temat historii i współczesnych zastosowań sztucznej inteligencji, zwłaszcza w administracji publicznej.
ZUS jest wiodącą instytucją w zakresie rozwiązań e-administracyjnych. Instytucja przetwarza około 200 TB danych dotyczących swoich klientów, co odpowiada 78 milionom stron dokumentów tekstowych czy PDF. Każdego miesiąca rejestrowanych jest około 2 milionów zwolnień lekarskich. Taka ilość dokumentacji jest niemożliwa do przetworzenia przez pracowników urzędu, dlatego ZUS wykorzystuje rozwiązania technologiczne oparte na sztucznej inteligencji.
– Na podstawie posiadanych przez ZUS danych, specjalne algorytmy wyodrębniają elementy ryzyka, a następnie przypisują im wagi. W ten sposób kalibrowane są algorytmy, które pozwalają na skuteczniejsze typowanie przypadków do sprawdzenia, na przykład w przypadku zwolnień lekarskich. Mamy specjalny algorytm, który typuje do kontroli losowo wybrane osoby, ale także ubezpieczonych, u których widoczny jest pewien trend, na przykład częste branie zwolnień lekarskich u kilku lekarzy – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Sympozjum rozpoczęło się od oficjalnego otwarcia, po którym uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu prof. dr. hab. inż. Rafała Scherera, zastępcy kierownika Katedry Inteligentnych Systemów Informatycznych Politechniki Częstochowskiej. Profesor Scherer przedstawił historię oraz współczesne zastosowania sztucznej inteligencji, ilustrując rozwój tej technologii na przestrzeni lat i jej znaczenie w dzisiejszym świecie. Następnie Jan Polański, MBA, zastępca dyrektora ds. Wsparcia Informatycznego w obszarze Aplikacyjnym Centrum Informatyki ZUS, omówił konkretne zastosowania AI w obsłudze zgłoszeń w Centrum Informatyki ZUS. Wykład ten ukazał praktyczne aspekty wdrażania sztucznej inteligencji w administracji publicznej, szczególnie w kontekście zarządzania ogromnymi ilościami danych i usprawniania procesów administracyjnych.
Po przerwie, odbył się panel dyskusyjny na temat nowych możliwości, jakie sztuczna inteligencja stwarza dla przemysłu i administracji. Panel prowadził Jan Polański, a wśród uczestników znaleźli się wybitni specjaliści: prof. dr hab. inż. Rafał Scherer – zstępca kierownika Katedry Inteligentnych Systemów Informatycznych PCz, dr hab. Piotr Duda, prof. PCz – profesor w Katedrze Inteligentnych Systemów Informatycznych PCz, dr Sebastian Skolik – adiunkt w Katedrze Socjologii Stosowanej i Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Paweł Rusek – zastępca dyrektora ds. Wsparcia Informatycznego w obszarze techniczno-systemowym, Józef Sroka – Naczelnik Wydziału Wsparcia Informatycznego w obszarze Projektowania i Utrzymania Narzędzi do Analityki Biznesowej. Dyskusja panelowa była okazją do wymiany poglądów i doświadczeń dotyczących implementacji AI w różnych sektorach, prezentując zarówno wyzwania, jak i korzyści związane z tą technologią.
Po panelu dyskusyjnym, uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, co umożliwiło bardziej szczegółowe omówienie interesujących ich zagadnień. Sympozjum zakończyło się podsumowaniem i zamknięciem, podczas którego organizatorzy podkreślili znaczenie współpracy nauki i administracji w rozwijaniu i wdrażaniu nowoczesnych technologii. Uczestnicy sympozjum mieli okazję dowiedzieć się więcej o zastosowaniach sztucznej inteligencji w praktyce, dobrych praktykach i innowacyjnych rozwiązaniach. Wydarzenie było nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy, ale także do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów zawodowych.

Zobacz komentarze (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Region

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 514 786 400

Więcej w Region

Województwo ma własną „apkę”

Jarosław Jędrysiak11 lipca 2024

Szybki paszport tymczasowy także na lotnisku w Pyrzowicach

Jarosław Jędrysiak8 lipca 2024

Nowe trendy w budownictwie dotarły do Częstochowy!

Redakcja19 czerwca 2024

Co z wyboistym odcinkiem autostrady?

Jarosław Jędrysiak13 czerwca 2024

Jest więcej policjantów

Jarosław Jędrysiak5 czerwca 2024

Przestępcy przemycali ludzi do Niemiec

Jarosław Jędrysiak25 kwietnia 2024