Będzie wstyd na cały świat? – Gazeta Kłobucka
Krzepice

Będzie wstyd na cały świat?

Zależałoby nam na kontakcie z kimś, kto się dobrze orientuje we wspomnianym przez pana zabezpieczaniu budynków grożących zawaleniem. Skoro nikt taki się z nami nie skontaktował, możliwe jest, że sami tego rodzaju wiedzy poszukamy – mówi burmistrz Kotynia. JAROSŁAW JĘDRYSIAK
Będzie wstyd na cały świat?

PROBLEM. Niedawno przestrzegaliśmy przed ryzykiem zawalenia się ruin synagogi w Krzepicach. Sprawa robi się coraz bardziej poważna i martwi nie tylko tych, którzy przechodzą tędy codziennie

W murach synagogi są szczeliny i, jak zaobserwowano, stają się one co – raz większe. Grozi to zawaleniem się którejś ze ścian ruiny wprost na chodnik i ulicę, co w oczywisty sposób jest nie – bezpieczne dla przemieszczających się tu ludzi. Jak się okazuje, temat budzi zainteresowanie także poza Krzepicami – i nie tylko z tak określonych powodów.

– Tyle się teraz mówi o relacjach polsko-żydowskich. Jaki to byłby wstyd na cały świat, gdyby tu doszło do zawalenia się tej synagogi. Przecież w tych okolicznościach mogło – by się stać tak, że o Krzepicach byłoby głośno w mediach całego świata i to wcale nie w okolicznościach, jakich byśmy sobie życzyli – mówi nasz czytelnik.

Mężczyzna pochodzi z Krzepic, dziś mieszka na Śląsku, ale wciąż interesuje się sprawami małej ojczyzny swojego dzieciństwa. Czyta więc o niej na naszych łamach i temat mogącej się zawalić synagogi mocno go za – niepokoił.

– Tu, gdzie teraz mieszkam, czyli na Śląsku, na porządku dziennym są różne szkody górnicze. Przecież jest tyle sposobów, by zaradzić ich skutkom. Skoro specjaliści są w stanie zabezpieczać domy mieszkalne czy generalnie obiekty dużo większe, to z całą pewnością są sposoby, by w taki sposób uchronić przed zawaleniem się tę bożnicę. Wy – starczy tylko się za tym rozejrzeć – przekonuje nasz rozmówca. – Czytałem, że ma być szerzej zakrojony projekt zabezpieczenia tego obiektu. Pytanie tylko, czy jak się jeszcze trochę poczeka, to będzie jeszcze co zabezpieczać. Bo może te ściany zdążą runąć – dodaje.

Z tymi obawami dzwonimy też do magistratu. – To słuszne spostrzeżenia. Powiem nawet, że zależałoby nam na kontakcie z kimś, kto się dobrze orientuje we wspomnianym przez pana zabezpieczaniu budynków grożących zawaleniem. Skoro nikt taki się z nami nie skontaktował, możliwe jest, że sami tego rodzaju wiedzy poszukamy. Naprawdę leży mi na sercu los tego obiektu i nie wykluczam, że rozważymy też rozwiązania doraźne – mówi Krystian Kotynia. – Z takich rozwiązań doraźnych zastanawiamy się też nad minimalizacją ryzyka i przejściowym zamknięciem ruchu na uliczce tuż przed frontem synagogi, bo do pobliskich domów można też dojechać od drugiej strony – dodaje.

Co do rozwiązań bardziej kompleksowych – na razie nie wiadomo nic więcej po nad – to, że miasto złożyło wniosek o dofinansowanie projektu dotyczącego zajęcia się tym krzepickim zabytkiem. Na pewno argumenty podnoszone przez naszego czytelnika są tu jednak ważne. Do Krzepic i dziś regularnie przyjeżdżają potomkowie tutejszych Żydów, przedstawiciele żydowskich organizacji społecznych czy nawet izraelska młodzież. Zawalenie się synagogi na pewno zostałoby zauważone. (jar)

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Krzepice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Krzepice

zz

Zostawili robotę swoim następcom

Jarosław Jędrysiak19 kwietnia 2018
przedszkole

Gdzie dyżury przedszkoli?

Jarosław Jędrysiak16 kwietnia 2018
g

Rudera może się zawalić na chodnik

Jarosław Jędrysiak2 kwietnia 2018
32

W urzędzie kartą

Jarosław Jędrysiak28 marca 2018
stacja

Stacja gazu będzie za daleko?

Jarosław Jędrysiak26 marca 2018
drogowy

Drogowy mściciel stworzył zagrożenie dla dziecka

Jarosław Jędrysiak26 marca 2018