Patriotycznie na nowym rynku – Gazeta Kłobucka
Przystajń

Patriotycznie na nowym rynku

Tak pięknie oświetlono sukiennice przy rynku. Czy w innych miejscowościach nie można by z okazji najważniejszych świąt postarać się o podobne iluminacje?
Patriotycznie na nowym rynku

UROCZYSTOŚĆ. Przystajń nie tylko ma nowiutki, ładny rynek, ale i ożywia go organizacją wydarzeń w tym właśnie miejscu. Tym razem mieszkańcy spotkali się z okazji rocznicy wybuchu powstania warszawskiego

Pierwszego sierpnia w na rynku w Przystajni uroczyście obchodzono 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Uroczystość rozpoczęto „Hejnałem przystajńskim”. To specjalny utwór, który napisał kapelmistrz orkiestry dętej działającej przy tutejszym domu kultury. To cenne, że odświeżywszy to historyczne i ważne dla wsi miejsce, nadaje mu się też jego oryginalną symbolikę. W końcu hejnał grany w Krakowie też kiedyś miał swe pierwsze odtworzenia – a dziś jest jednym z najsłynniejszych symboli miasta. W Przystajni dopiero zaczynają, ale już są o parę długości przed tymi, którzy dla wyjątkowości swoich miejscowości nie robią nic.
Nie hejnał jednak był celem spotkania mieszkańców, a patriotyczna rocznica.
– Mieszkańcy gminy Przystajń, którzy przybyli na rynek w tym szczególnym dniu, oddali hołd bohaterom powstania warszawskiego. Za ich odwagę, heroizm, patriotyzm, poświęcenie i determinację w walce o wolną Polskę – mówi Małgorzata Izydorczyk, szefowa Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przystajni.
Jak czczono pamięć bohaterów? Bogusław Leszczyński, sekretarz gminy Przystajń, przygotował wcześniej śpiewniki. Na ich stronach zapisano słowa pieśni powstańczych, których melodie wielu Polaków zna na pamięć od dziecka. Śpiewano więc te pieśni wspólnie. I, co warte podkreślenia, w niemałym gronie osób. Wśród śpiewających nie zabrakło też wójta gminy.
Jeszcze jedno warte jest odnotowania. Budynek sukiennic, który stoi tuż przy odnowionej płycie rynku, został oświetlony patriotyczną, biało-czerwoną iluminacją. Efekt – piękny. Czyż nie warto by było korzystać z takiego oświetlenia także w innych miejscach w powiecie choćby przy okazji tych najważniejszych narodowych świąt? W końcu praktykuje się to w miastach, praktykuje za granicą. A my też możemy tak świętować.

K - Patriotycznie 1 rez C

Całkiem spore grono osób śpiewało pieśni patriotyczne na rynku w Przystajni. To hołd dla bohaterów powstania warszawskiego.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przystajń

Masz ciekawy temat? Zadzwoń!

Tel. 34 317-33-23

Więcej w Przystajń

przystajn-rynek

Rynek drugi w Polsce

Jarosław Jędrysiak18 maja 2020
3

Kupili maski ochronne

Jarosław Jędrysiak7 kwietnia 2020
przystajn

Rynek w Przystajni walczy o nagrodę

Jarosław Jędrysiak1 kwietnia 2020
rynek-przystajn

Rynek doceniony

Jarosław Jędrysiak20 marca 2020
pierwszy rajd rowerowy

Pierwszy rajd rowerowy ku czci żołnierzy wyklętych

Jarosław Jędrysiak12 marca 2020
K - Jaki stan powietrza w gminie (1311) + fot

Jaki stan powietrza w gminie?

Jarosław Jędrysiak9 marca 2020