Patriotycznie na nowym rynku – Gazeta Kłobucka
Przystajń

Patriotycznie na nowym rynku

Tak pięknie oświetlono sukiennice przy rynku. Czy w innych miejscowościach nie można by z okazji najważniejszych świąt postarać się o podobne iluminacje?
Patriotycznie na nowym rynku

UROCZYSTOŚĆ. Przystajń nie tylko ma nowiutki, ładny rynek, ale i ożywia go organizacją wydarzeń w tym właśnie miejscu. Tym razem mieszkańcy spotkali się z okazji rocznicy wybuchu powstania warszawskiego

Pierwszego sierpnia w na rynku w Przystajni uroczyście obchodzono 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Uroczystość rozpoczęto „Hejnałem przystajńskim”. To specjalny utwór, który napisał kapelmistrz orkiestry dętej działającej przy tutejszym domu kultury. To cenne, że odświeżywszy to historyczne i ważne dla wsi miejsce, nadaje mu się też jego oryginalną symbolikę. W końcu hejnał grany w Krakowie też kiedyś miał swe pierwsze odtworzenia – a dziś jest jednym z najsłynniejszych symboli miasta. W Przystajni dopiero zaczynają, ale już są o parę długości przed tymi, którzy dla wyjątkowości swoich miejscowości nie robią nic.
Nie hejnał jednak był celem spotkania mieszkańców, a patriotyczna rocznica.
– Mieszkańcy gminy Przystajń, którzy przybyli na rynek w tym szczególnym dniu, oddali hołd bohaterom powstania warszawskiego. Za ich odwagę, heroizm, patriotyzm, poświęcenie i determinację w walce o wolną Polskę – mówi Małgorzata Izydorczyk, szefowa Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przystajni.
Jak czczono pamięć bohaterów? Bogusław Leszczyński, sekretarz gminy Przystajń, przygotował wcześniej śpiewniki. Na ich stronach zapisano słowa pieśni powstańczych, których melodie wielu Polaków zna na pamięć od dziecka. Śpiewano więc te pieśni wspólnie. I, co warte podkreślenia, w niemałym gronie osób. Wśród śpiewających nie zabrakło też wójta gminy.
Jeszcze jedno warte jest odnotowania. Budynek sukiennic, który stoi tuż przy odnowionej płycie rynku, został oświetlony patriotyczną, biało-czerwoną iluminacją. Efekt – piękny. Czyż nie warto by było korzystać z takiego oświetlenia także w innych miejscach w powiecie choćby przy okazji tych najważniejszych narodowych świąt? W końcu praktykuje się to w miastach, praktykuje za granicą. A my też możemy tak świętować.

K - Patriotycznie 1 rez C

Całkiem spore grono osób śpiewało pieśni patriotyczne na rynku w Przystajni. To hołd dla bohaterów powstania warszawskiego.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przystajń

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 34 317-33-23

Więcej w Przystajń

K - Dobudują wodociągi (1921) + fot

Dobudują wodociągi

Jarosław Jędrysiak12 listopada 2019
K - Aktywna biblioteka (3548) + fot

Aktywna biblioteka

Jarosław Jędrysiak7 listopada 2019
najbogatsi radni

Najbogatsi radni z Przystajni

Jarosław Jędrysiak26 września 2019
K - Sieciaki i bezpieczeństwo w internecie 1

„Sieciaki” i bezpieczeństwo w internecie

Jarosław Jędrysiak5 września 2019
K - Dożynki w Przystajni 1

Dożynki w Przystajni

Jarosław Jędrysiak3 września 2019
drf

Czytanie ze sportowcem

Jarosław Jędrysiak9 lipca 2019