Ważne zmiany w obrocie paliwami – Gazeta Kłobucka
Powiat

Ważne zmiany w obrocie paliwami

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na sprzedaż olejów opałowych na nowych zasadach, będą musieli zarejestrować się i uzyskać status tzw. pośredniczącego podmiotu olejowego. 
Ważne zmiany w obrocie paliwami

FISKUS. Przedsiębiorcy sprzedający paliwa opałowe nie będą pobierać i przechowywać papierowych oświadczeń zawierających deklaracje przeznaczenia takich olejów do celów grzewczych. Oświadczenia te będą składane elektronicznie w systemie SENT. Uczestnicy obrotu paliwami opałowymi muszą dokonać rejestracji jako tzw. pośredniczące podmioty olejowe (sprzedawcy) lub zużywające podmioty olejowe (nabywcy)

Osoba fizyczna albo podmiot, który nie prowadzi działalności gospodarczej i ogrzewa swój dom albo budynek lub korzysta z nagrzewnicy zasilanej olejem opałowym, od 1 września 2019 r. do potwierdzania przeznaczenia tych paliw będzie wykorzystywać elektroniczny system SENT zamiast składania u sprzedawcy papierowych oświadczeń o przeznaczeniu nabywanych olejów opałowych do celów grzewczych. W tym celu konieczne będzie zarejestrowanie się.
Dokonać rejestracji można na portalu PUESC lub na Portalu Podatkowym, przesyłając zgłoszenie rejestracyjne uproszczone AKC- -RU. Usługa rejestracji na Portalu Podatkowym dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą będzie dostępna po 1 września 2019 r. w najbliższym urzędzie skarbowym, gdzie pracownicy pomogą wypełnić elektroniczny formularz AKC-RU przez złożenie zgłoszenia AKC-RU w urzędzie skarbowym – jeżeli podmiot nie może dokonać rejestracji, korzystając z formularzy elektronicznych.
Ta sama zasada dotyczyć będzie podmiotu, który prowadzi działalność gospodarczą i ogrzewa swój budynek, halę produkcyjną, suszy produkty rolne lub korzysta z nagrzewnicy zasilanej olejem opałowym.
Również przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na sprzedaż olejów opałowych na nowych zasadach, będą musieli zarejestrować się i uzyskać status tzw. pośredniczącego podmiotu olejowego. Sprzedaż oleju opałowego do celów opałowych z zastosowaniem dotychczasowej stawki akcyzy będzie dopuszczalna wyłącznie na rzecz innych pośredniczących podmiotów olejowych lub na rzecz osób i podmiotów zużywających ten olej, które zarejestrują posiadane urządzenia grzewcze (piece) we właściwym w zakresie akcyzy urzędzie skarbowym i uzyskają status tzw. zużywającego podmiotu olejowego.
Zgodnie z nowymi regułami wszystkie transakcje olejem opałowym przeznaczonym do celów opałowych, bez względu na ich liczbę, będą musiały być rejestrowane w SENT, a odbiorca będzie zobowiązany do potwierdzenia odbioru ze wskazaniem ilości faktycznie odebranego oleju.
Nowe przepisy weszły w życie 1 września 2019 r., jednak do 31 marca 2020 r. możliwe będzie stosowanie dotychczasowych regulacji. Oznacza to, że przedsiębiorcy handlujący olejami opałowymi i nabywcy takich olejów mogą do końca marca 2020 r. sprzedawać lub kupować paliwa do celów grzewczych bez konieczności składania zgłoszeń rejestracyjnych uproszczonych w zakresie podatku akcyzowego AKC- RU. Podmioty te będą też mogły pobierać i składać oświadczenia o przeznaczeniu tych paliw w postaci papierowej.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiat

Więcej w Powiat

nikt nie chce

Nikt nie chce kończyć autostrady

Jarosław Jędrysiak17 września 2019
K - Rozdali kasę na drogi (2208) + fot

Rozdali kasę na drogi

Jarosław Jędrysiak17 września 2019
laptop

Gdzie się boją internetu?

Jarosław Jędrysiak12 września 2019
Nowe limity dla rencistów i emerytów 2885 fot

Nowe limity dla rencistów i emerytów

Adam Świerczyński5 września 2019
najbogatsi skarbnicy

Najbogatsi skarbnicy gmin

Jarosław Jędrysiak5 września 2019
Najaktywniejszy senior w województwie poszukiwany 1200 fot

Najaktywniejszy senior poszukiwany

Adam Świerczyński5 września 2019