Dankowice

Wspólnie obchodzili lokalny jubileusz

W uroczystościach tłumnie wzięli udział mieszkańcy Dankowic.
SOŁECTWO DANKOWICE
Wspólnie obchodzili lokalny jubileusz

Religijna uroczystość ważna dla lokalnej społeczności wsi odbyła się w poprzednią niedzielę w Dankowicach

Zaczęło się od tego, że mieszkańcy sami zabrali się za odremontowanie kaplicy.
– W lipcu liczne grono aktywnych mieszkańców Dankowic samodzielnie pomalowało wnętrze kaplicy. Zaangażowanie w prace społeczne przeszło najśmielsze oczekiwania. Ludzie bezinteresownie poświęcali swój czas, oferowali sprzęt i niezbędne materiały na przeprowadzenie prac malarskich. Po tygodniu intensywnej pracy udało się zupełnie odmienić wnętrze tej małej, filialnej kaplicy – opisuje oddolne przedsięwzięcie, kolejne w tej miejscowości w ostatnim czasie, sołtys Jakub Zalewski.
Przed uroczystościami religijnymi odbył się jeszcze mecz piłkarski między sołectwami Dankowice i Zwierzyniec Pierwszy. Dlaczego? Sołtys wyjaśnia, że oba sołectwa mają kaplice, które wybudowane zostały z inicjatywy ks. Edwarda Stasiewicza – stąd szczególny związek między nimi. W przeddzień obchodów jubileuszu młodzież poświęciła pamięci tego kapłana wieczornicę. Ksiądz jest tu wspominany stale jako człowiek skromny, gorliwy kapłan i wspaniały duszpasterz. Wspólne śpiewanie pieśni, których niegdyś uczył on mieszkańców Dankowic, dla wielu było wzruszające.
Z okazji 30-lecia konsekracji kaplicy mieszkańcy Dankowic ufundowali pamiątkową tablicę dedykowaną ks. Stasiewiczowi, którą umieszczono przy wejściu do kościoła. W czasie niedzielnego świętowania jubileuszu spotkano się przy odnowionej podworskiej kapliczce św. Jana Nepomucena w Dankowicach. Jej poświęcenia dokonał bp Antoni Długosz. Następnie w kaplicy parafialnej dokonano poświęcenia ołtarza ku czci św. Rafki, w którym umieszczono jej relikwie. Jak znalazły się tutaj?
– Z inicjatywy księdza Stanisława Krupińskiego zostały sprowadzone z Libanu. Wolą księdza było, aby zostały umieszczone w kaplicy parafialnej w Dankowicach. Staraniem mieszkańców wsi i wielu ludzi dobrej woli we wnętrzu kaplicy powstał ołtarz ku czci św. Rafki. Jest to drugie miejsce w Polsce, w którym znajdują się relikwie świętej z Libanu – wyjaśnia sołtys Zalewski. (jar)

Galeria

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dankowice

Masz jakieś pytanie lub problem dotyczący naszego Tygodnika? Skontaktuj się z naszym biurem! Tel. 514 786 400

Więcej w Dankowice

Terapia zajęciowa już od dekady

Jarosław Jędrysiak29 lutego 2024

Woda zalewa drogę i posesje mieszkańców

Jarosław Jędrysiak5 lutego 2024

Ekologiczne warsztaty dla pokoleń

Jarosław Jędrysiak27 listopada 2023

Włączali myślenie – w trosce o cyberbezpieczeństwo

Jarosław Jędrysiak28 czerwca 2023

O bezpieczeństwie w Dankowicach

Jarosław Jędrysiak23 kwietnia 2023

Dankowice w filmowym dokumencie

Jarosław Jędrysiak21 listopada 2022